رولا غنی: هیچ زنی در افغانستان محکوم به محرومیت نیست

- ظفرشاه رویی

رولا غنی، بانوی اول افغانستان، می‌گوید که زنان در این کشور محکوم به محرومیت نیستند و آنان توانایی انجام کار در تمام عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و صحی را دارند.
رولا غنی که ظهر روز پنج‌شنبه، چهاردهم حوت، در مراسم گرامیداشت از هشتم مارچ، روز جهانی زن سخن می‌گفت، افزود که زن توانایی تشخیص آن را دارد که چگونه مسوولیت‌های خود را به‌خوبی ادا کند و از همین رو متوقع است که به تشخیص و تصمیمش احترام گذاشته شود. این مراسم توسط وزارت امور زنان با حضور مقام‌های ارشد دولتی و نمایندگان برخی از سفارت‌خانه‌ها در کابل در تالار لیسه امانی در نزدیکی ارگ ریاست‌جمهوری برگزار شده بود.
بانوی اول افغانستان در این مراسم خواستار حضور زنان در تمام عرصه‌ها شده گفت که حضور زنان در عرصه‌های مختلف، اطمینان مردم را بیشتر می‌سازد. رولا غنی افزود: «زن می‌تواند یک معلم شایسته باشد. هم‌چنین می‌تواند یک داکتر، پرستار و قابله خوب برای خانم‌ها باشد و مردم با دیدن یک زن در این وظایف بهتر احساس اطمینان می‌کنند. هم‌چنین یک زن می‌تواند یک وزیر، وکیل، انجنیر، تاجر، مدیر، سرباز، فعال اجتماعی و غیره باشد. زن این تشخیص را دارد که در کجا و چگونه وظیفه خود را بهتر انجام بدهد و توقع دارد که به تشخیص و تصمیم او احترام گذاشته شود.»
بانوی اول کشور گفت هرچند زنان در افغانستان طی سال‌های اخیر پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته‌اند، اما آنان زمانی می‌توانند موفقیت بیشتری به‌دست آورند که در خانواده و بیرون از آن به‌عنوان کسانی‌که می‌توانند تصمیم بگیرند و مسوولیت می‌پذیرند، مورد احترام قرار بگیرند. وی افزود: «فرزندی که در خانه شاهد احترام به زنان باشد، وقتی که کلان شود در جامعه هم به زنان دیگر احترام خواهد گذاشت.»
رولا غنی می‌افزاید که میان زنان شهرنشین و ده‌نشین در افغانستان تفاوت‌های زیادی به چشم می‌خورد. به‌گفته‌ی خانم غنی، این زنان نیاز به فرصت‌های مساوی دارند و دولت در این راستا زمینه پیشرفت یکسان‌شان را مساعد سازد. بانوی اول تاکید کرد: «هیچ زنی محکوم به محرومیت نیست و زنان می‌توانند درس بخوانند و صاحب علم شوند.»
این نخستین باری است که بانوی اول افغانستان خودش در مراسم گرامیداشت از روز جهانی زن حضور می‌یابد و در جمعی از مقام‌های ارشد دولتی و نمایندگان موسسات بین‌المللی و سفارت‌خانه‌های خارجی در جلو دوربین‌های خبرنگاران صحبت می‌کند. بانوی اول پیشین افغانستان، در چنین مراسم‌هایی در جلو دوربین خبرنگاران حاضر نمی‌شد و تنها با فرستادن پیامی، در مورد جایگاه و چگونگی وضعیت زنان در افغانستان، ابراز نظر می‌کرد.
هم‌چنین اشرف‌غنی، رییس‌جمهور کشور، در مراسم گرامیداشت از هشتم مارچ، گفت که دولت در نظر دارد تا برای زنان در تمام عرصه‌ها براساس معیار و شایستگی فرصت حضورشان را مساعد سازد. آقای غنی به تعهدات خود مبنی‌بر تقویت نقش زن در کشور تاکید کرد و افزود که تمام دست‌آوردهای زنان حفظ خواهد شد. وی هم‌چنین گفت که عقاید مردم افغانستان با سهم‌گیری زنان در عرصه‌های زندگی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در تضاد قرار ندارد و روی این مسایل در قانون اساسی کشور تاکید شده است. رییس‌جمهور گفت: «تعهد اصلی ما این است که شرایط تحول بنیادی و پایدار را در نقش زن در جامعه به‌وجود آوریم. تحول پایدار ایجاب تعادل میان تحول و تداوم را می‌کند و تحول باید در چارچوب ارزش‌های والای اسلامی و ملی ما باشد.» وی هم‌چنین افزود: «جامعه‌ی ما در تضاد با ارزش‌های بین‌المللی نیست، اما اگر ارزش‌های بین‌المللی را همیشه زنان افغان بالایش تاکید کنند، در حقیقت خودشان را در تضاد با جامعه واقع می‌سازند.»
رییس‌جمهور افغانستان هم‌چنین گفت که در نهادهای دولتی این کشور، خشونت علیه زنان هیچ جایگاهی ندارد. وی تاکید کرد که تمام نهادهای دولتی مسوولیت دارند که از حقوق زنان دفاع کرده گزارش دهند.
اشرف‌غنی از ایجاد نخستین دانشگاه ویژه زنان در آینده نزدیک در کابل نیز خبر داد. او در مراسم گرامیداشت از هشتم مارچ گفت که این دانشگاه در آینده نزدیک به کمک دولت ترکیه تهداب‌گذاری خواهد شد. رییس‌جمهور گفت که برنامه‌های آموزشی رهبری و مدیریت نیز برای زنان به کمک امارات متحده عربی راه‌اندازی خواهد شد.
رییس‌جمهور می‌گوید که او دستور داده تا تمامی پروژه‌هایی که از سوی نهادهای بین‌المللی تمویل می‌گردند، مورد بازنگری قرار بگیرند. به‌گفته‌ی اشرف‌ غنی، پس از بازنگری این پروژه‌ها، توجه خاصی به زنان صورت خواهد گرفت.
اما داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی،‌‌ می‌‌گوید که زنان در افغانستان هنوزهم به حقوق اصلی خود دسترسی ندارند. آقای عبدالله در پیامی که توسط داکتر حبیبیه سرابی یکی از مشاورانش در مراسم گرامیداشت از هشتم مارچ قرائت شد، می‌‌افزاید که گسترش ناامنی‌ها، عدم مصونیت زنان و ضعف حکومت در تطبیق قوانین باعث شده تا زنان به خشونت‌های متعددی مواجه شوند.
وزارت امور زنان نیز می‌گوید که زنان در افغانستان هنوز هم با چالش‌ها و مشکلات متعددی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. مژگان مصطفوی سرپرست وزارت امور زنان، در این مراسم از رییس‌جمهور خواست تا از حضور زنان در سطوح تصمیم‌گیری حمایت و پشتیبانی کند. وی تاکید کرد که بهبود وضعیت زنان در افغانستان نیازمند کارها و اقدامات جدی‌تر است.
در همین‌حال، شماری از مردان عضو نهادهای جامعه مدنی نیز با پوشیدن چادری، از روز جهانی زن در کابل تجلیل کردند. این فعالان مدنی از چهار راهی پل سرخ تا پیش دفتر مرکزی کمیسیون مستقل حقوق بشر در زیر چادری راه‌ رفتند. این فعالان می‌گویند که هدف از این حرکت نمادین‌شان، درک وضعیت زنان در زیر چادری است.

اشتراک گذاري با دوستان :