نگرانی زنان از حضور داعش در افغانستان

ترس از حضور گروه داعش در افغانستان روز به روز در حال بیشتر شدن است؛ گروه افراطی که نشانه‌هایی از حضور شان در ولایت‌های فراه، هلمند، زابل و حتا ولسوالی شیندند هرات دیده شده است.
در آستانه روز جهانی زن، این موضوع بیشتر از همه زنان فعال افغان را نگران ساخته است. شماری از آنان نگران‌اند که مبادا دست‌آوردهای اخیر زنان با خطر روبرو شود.
به گزارش صدای امریکا، خالده خرسند رییس مرکز مطالعات و تحقیقات زنان در ولایت هرات، می‌گوید که با ظهور داعش در افغانستان، هراس از آن می‌رود که زنان دوباره خانه نشین شوند.
گروه داعش در ساحات زیر تصرف خود در سوریه و عراق قوانین سختگیرانه‌ی شرعی را آن گونه که در زمان حاکمیت رژیم طالبان در افغانستان نافذ بود، در عمل پیاده می‌کند.
خانم خرسند گفته که مصروفیت زنان افغان برای سهم‌گیری در قدرت باعث شده است تا آنان تهدید داعش را جدی نگیرند.
خانم خرسند گفته است: «نخستین قربانی تندروی مذهبی آنهم به شکل داعشیزم ، زنان هستند. پس اگر داعش حتا عسکر نفرستد و تنها فرهنگ داعشیزم در افغانستان مخصوصا در هرات پیاده شود خیلی زود با رادیکالیزم مذهبی که در لایه‌های پایین جامعه شکل گرفته پیوند می‌خورد.»
پیشتر از این نیز فرهنگیان افغان و مسوولان ادارات حفاظت از میراث‌ها و آبدات تاریخی نیز ابراز نگرانی کرده بودند که مبادا جنگجویان داعش با استفاده از افغان‌هایی که سواد و قدرت تحلیل ندارند و ارزش افتخارات نیاکان شان را درک نمی‌کنند، دست به تخریب داشته‌های فرهنگی افغانستان بزنند، آنچنانی‌که در شهر موصل عراق کردند.
سویتا درانی مدافع دیگر حقوق زن در ولایت هرات نیز این موضوع را نگران کننده می‌خواند، اما می‌گوید که دلیل خاموش ماندن زنان افغان در برابر این پدیده وحشت‌ناک، ترس از قدرت گرفتن بیشتر آنها است.
خانم درانی هراس دارد که مبادا دست‌آوردهای یک دهه اخیر زنان از بین برود و «پدیده‌ی طالبان به شکل خطرناکتر» دوباره وارد جامعه شود.
مسوولان کمیسیون مستقل حقوق بشر در ولایت هرات اما حضور این گروه هراس افگن را برای مردان و زنان خطرناک می‌دانند.
عبدالقادر رحیمی رییس این کمیسیون در هرات می‌گوید تا زمانی‌که امنیت در افغانستان به طور کامل تامین نگردد نگرانی از نقض حقوق افراد به ویژه زنان وجود خواهد داشت.

اشتراک گذاري با دوستان :