ایران احتمالا محدودیت ۱۰ساله در فعالیت‌ هسته‌ای را می‌پذیرد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که ایران احتمالا پیشنهاد اعمال محدودیت ۱۰ ساله در برخی از جوانب برنامه هسته‌ای خود را بپذیرد.
به نقل از رادیو فردا، آقای ظریف در گفتگو با شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» این مطلب را اظهار داشت. وی از دادن جزییات بیشتر در این مورد خودداری کرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، کریستین امانپور خبرنگار «سی‌ان‌ان» در رابطه با اظهارات چند روز گذشته باراک اوباما مبنی بر لزوم توقف ۱۰ ساله برخی از فعالیت‌های حساس هسته‌ای ایران از آقای ظریف سوال کرد که وزیر خارجه ایران در پاسخ گفت: «بستگی دارد که این موضوع را چگونه تعریف کنید، اگر توافقی صورت بگیرد، ما (ایران) آماده‌ایم که برخی محدودیت‌های مشخص برای یک بازه زمانی معین را قبول کنیم، اما من نمی‌خواهم جزییات مذاکرات را در رسانه‌ها مطرح کنم.»
رییس جمهوری امریکا روز ۱۲ حوت در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفته بود که «حصول توافق نهایی اتومی با ایران مستلزم این است که جمهوری اسلامی دستکم به مدت ۱۰ سال فعالیت‌های هسته‌ای حساس خود را کنار بگذارد و غرب هم بتواند از توقف این فعالیت‌ها مطمین شود.»
آقای ظریف در حالی در گفتگو با شبکه «سی‌ان‌ان» از احتمال قبول محدودیت‌های هسته‌ای سخن گفته است که خبرگزاری‌های ایران بلافاصله بعد از اظهارات اوباما، از قول وزیر خارجه ایران اظهارات رییس جمهوری امریکا را «غیرقابل قبول» خوانده است.
در همین زمینه خبرگزاری دولتی ایرنا روز حوت اسفند گزارش داد که «محمد جوادظریف در پاسخ به اظهارات اخیر اوباما تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران با صداقت وارد مذاکره شده و تا دستیابی به حقوق هسته‌ای مردم ایران به این مذاکرات ادامه خواهد داد و تسلیم زیاده خواهی‌ها و مواضع غیرمنطقی طرف مقابل نخواهد شد.»
ظریف و جان کری همتای امریکایی وی طی هفته گذشته در راستای دستیابی به «توافق سیاسی» هسته‌ای گفتگوهایی در سوییس برگزار کردند.
ایران و شش قدرت جهانی قرار است که طی ماه جاری میلادی به توافق سیاسی دست پیدا کنند و نهایتا تا آخر جون سعی کنند که به توافق جامع هسته‌ای برسند.

اشتراک گذاري با دوستان :