هشدار امریکا به روسیه در مورد نقض تعهد آتش‌بس اوکراین

جان کری وزیر امور خارجه امریکا به همتای روس خود هشدار داده است که اگر توافق آتش‌بس در شرق اوکراین کاملا اجرا نشود روسیه و جدایی‌طلبان هوادار این کشور با «تبعات سنگین‌تری» مواجه خواهند شد.
به گزارش بی‌بی‌سی، جان کری که در جینوا و در حاشیه نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد سخنرانی می‌کرد، گفت که جدایی‌ طلبان، تسلیحات سنگین خود را فقط از برخی از مناطق دست چین شده، عقب کشیده‌اند.
او گفت مقررات آتش‌بس باید در تمام «مناطق استراتژیک و کلیدی» از جمله شهر دبالتسفه و بندر ماریوپول رعایت شود.
همزمان وزیر خارجه روسیه در سخنانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از «بهبود محسوس» وضعیت در شرق اوکراین خبر داد و گفت توپخانه این کشور از خطوط مقدم، عقب می‌نشیند.
علیرغم ادعای سرگیی لاوروف، وزیر امور خارجه امریکا گفت: «مفاد قرارداد مینسک برای اجرا در حال حاضر دست‌چین شده‌اند و نوعی انتخاب هدفمند در این اجرا دیده می‌شود و همانطور که همه ما خبر داریم، هنوز هم تیراندازی و حملات توپخانه‌ای در جریان است. ظرف همین چند روز گذشته باز هم کسانی کشته شده‌اند.»
جدایی طلبان و دولت اوکراین هر دو ادعا می‌کنند که در پی توافق آتش‌بس در مینسک، در حال عقب کشیدن تسلیحات سنگین خود هستند.
ناظران سازمان امنیت می‌گویند حمل و نقل تسلیحات در هر دو سوی خط مقدم مشاهده می‌شود اما هنوز برای تایید عقب نشینی تمام عیار نیروها زود است.
سرگیی لاوروف نیز به همتای امریکایی‌اش هشدار داد اگر واشنگتن به دولت اوکراین کمک تسلیحاتی کند، مسوول شکست توافق آتش‌بس خواهد بود.
آقای لاوروف گفت بهبودی محسوس در شرایط ایجاد شده و از دولت اوکراین خواست ضمن فاصله گرفتن از گروه‌های به زعم او تندرو، در مناطق تحت کنترول جدایی طلبان، رونق اقتصادی ایجاد کند.

اشتراک گذاري با دوستان :