۹ ماه و ۱۷ روز مشکل در ورزش افغانستان

رییس‌جمهور اشرف‌غنی دو روز پیش در یک دیدار با نمایندگان ورزشکاران متحصن، به‌صورت شفاهی بر تعلیق وظیفه روسای حاکم بر نهادهای ورزشی افغانستان حکم داد.
اما مسوولین در ریاست تربیت بدنی و ورزش هم‌چنان می‌گویند که چنین امری به‌صورت مکتوب به آنها حکم نرسیده است.
در حالی که ۱۹ روز از تحصن ملی‌پوشان تکواندو و ۹ ماه و هفده روز از حکم حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین برای جدایی قانونی ریاست تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک می‌گذرد، رییس‌جمهور اشرف‌غنی در دیدار با نمایندگان ورزشکاران متحصن، به‌صورت شفاهی دستور به تعلیق وظیفه روسای این دو نهاد داده است.
قاسم علی حمیدی، معاون ریاست تربیت بدنی و ورزش در این مورد می‌گوید که هنوز حکمی در این رابطه به آن‌ها نرسیده است.
وی هم‌چنین اعلام آمادگی کرد که با هیاتی که برای بررسی مشکلات موجود در جامعه ورزشی کشور تشکیل، از هیچ‌گونه کمکی دریغ نورزند.
به‌گفته حمیدی، این تصمیم رییس‌جمهور می‌تواند حلال بسیاری از مشکلات ورزش افغانستان باشد.
در عین حال، بورد اجرایی کمیته ملی المپیک با برگزاری یک جلسه، اعلام کردند که از هرگونه تصمیم و فیصله‌ی رییس‌جمهور در مورد مناقشات به میان آمده در ورزش کشور، حمایت و پشتیبانی خواهند کرد.
باور هوتک، معاون کمیته ملی المپیک نیز ضمن اشاره به این که حکمی به آن‌ها نرسیده است، می‌گوید که شخص رییس‌جمهور بنا به درخواست ورزشکاران در این مساله ورود کرد و به‌دنبال حل مشکلات برآمده است.
سوالی که در این میان به‌وجود می‌آید این است که آیا رییس‌جمهور صلاحیت تعلیق وظیفه ریاست کمیته ملی المپیک را دارد یا خیر؟ اساسنامه کمیته بین‌المللی المپیک به خوبی پاسخ این سوال را داده است: «در صورتی که دخالت غیرمنطقی دولتی در امور فدراسیون‌های ورزشی و کمیته‌های ملی المپیک برای IOC به اثبات برسد، کمیته ملی المپیک کشور مورد نظر به حالت تعلیق درخواهد آمد. البته این مساله به معنی شرکت نکردن ورزشکاران آن کشور در بازی‌های بزرگ همچون المپیک نیست به طوری که در چنین وضعیتی ورزشکاران کشور مورد نظر در بازی‌ها شرکت می‌کنند اما به جای پرچم ملی آن کشور پرچم کمیته بین‌المللی المپیک به اهتزاز درخواهد امد.»
در هر صورت مشکلات جامعه ورزشی کشور باعث شده است که بسیاری از ورزشکاران نه تنها دست از ادامه ورزش بردارند که حتی ورزشکاران دیگر نیز در صورت تداوم این مسایل، انگیزه چندانی برا ورزش نخواهند داشت.

اشتراک گذاري با دوستان :