عملیات آزادسازی تکریت عراق آغاز شد

نیروهای ارتش عراق، شبه‌نظامیان شیعه و تعدادی از قبایل سنی، عملیات خود برای بازپس گرفتن شهر تکریت از دست گروه حکومت اسلامی را از دوشنبه ۱۱ حوت آغاز کرده‌اند. شهر تکریت زادگاه صدام حسین، رییس جمهور اسبق عراق است که در تابستان گذشته و همزمان با شهر موصل به تصرف نیروهای حکومت اسلامی در آمد.
به نقل از رادیو فردا و به گزارش خبرگزاری فرانسه، حدود ۳۰ هزار نیروی ارتش عراق، نیروهای ضد تروریزم، پولیس، شبه‌نظامیان شیعه و قبایل سنی مخالف حکومت اسلامی، با حمایت نیروی هوایی عراق، حمله به تکریت را آغاز کرده‌اند.
این عملیات، بزرگ‌ترین عملیات ارتش عراق برای بازپس‌گیری یکی از شهرهایی محسوب می‌شود که تاکنون به تصرف حکومت اسلامی درآمده است.
خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از فرماندهان ارتش عراق گزارش داده که نیروهای نظامی از سه جهت در حال پیشروی به سوی تکریت هستند.
ارتش عراق و نیروهای پشتیبان آنها با حرکت در امتداد جاده‌هایی که به سوی تکریت می‌روند، تلاش دارند تا مانع فرار نیروهای حکومت اسلامی شوند.
حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، یکشنبه ۱۰ حوت، دستور عملیات آزادسازی ولایت صلاح‌الدین در شمال بغداد را صادر کرد.
سامرا و تکریت، بزرگ‌ترین شهرهای این ولایت عمدتا سنی‌نشین عراق هستند.
سربازهای عراقی با پشتیبانی هواپیماهای امریکایی اخیرا موفق به بازپس‌گیری کنترول شهر بیجی در نزدیکی تکریت شدند.
شهر تکریت به عنوان نقطه‌ای استراتژیک برای پیشروی به سوی موصل، دومین شهر بزرگ عراق که هم‌اینک در دست داعشی‌ها است به‌شمار می‌آید.
پیش از این، ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده اعلام کرده بود که انتظار می‌رود نیروهای ارتش عراق بتوانند تا قبل از پایان بهار سال ۱۳۹۴ عملیات بازپس‌گیری شهر موصل را از دست حکومت اسلامی که به نام داعش نیز شناخته می‌شود، آغاز کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :