ورزشکاران ارزش‌مداری کردند

- سید مصباح

اعضای تیم ملی کوهنوردی افغانستان برای کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان برف‌کوچ‌های اخیر در پنجشیر به این ولایت رفتند و به ابراز همدردی با مردم پرداختند.
برف‌کوچ‌های اخیر در ولایت پنجشیر که باعث جان باختن ۱۹۶ تن گردید، جامعه ورزشی کشور را نیز به حرکت واداشت و یک تیم نجات از فدراسیون کوهنوردی افغانستان برای امدادرسانی به آسیب‌دیدگان، به این ولایت شتافتند.
به‌گفته عبدالله نورستانی، سرگروه تیم نجات فدراسیون کوهنوردی، بر اساس فیصله هیات رهبری این فدراسیون، تصمیم گرفته شد که این تیم برای کمک به آسیب‌دیدگان به این مناطق بیایند.
وی گفت که این ورزشکاران امکانات خاص کوهنوردی را در اختیار دارند و با توجه به همین مساله می‌توانند که تا ارتفاع یک‌صدمتری، کمک‌رسانی نمایند.
صفی‌الله سرارزاده، معاون فدراسیون کوهنوری نیز می‌گوید برف‌کوچ رخ داده در ولایت پنجشیر، باعث شد که تیم ۱۵ نفری نجات، احساس مسوولیت نموده برای نجات هموطنان خود به ولایت پنجشیر بیایند.
محمدرفیع، سرمربی تیم ملی کوهنوردی افغانستان نیز به این باور است که ورزشکاران کشور در هر حال و شرایطی در کنار مردم قرار دارند و از هیچ نوع کمکی به مردم دریغ نمی‌ورزند.
در این حال اما به‌دلیل آنچه مسدود بودن مسیرهای مواصلاتی به مناطق آسیب‌دیده و برف‌کوچ زده خوانده شد، این ورزشکاران موفق نشدند که به مناطق نقل مکان کنند.
عبدالرحمان کبیری، سرپرست ولایت پنجشیر نیز از این ورزشکاران قدردانی کرده خواهان بازگشت آن‌ها به کابل شد و البته اعلام کرد که در صورت نیاز به این تیم حرفه‌ای، حتما از آن‌ها امداد خواهند خواست.
مهم‌ترین مساله‌ای که در این میان می‌تواند، قابل تذکر باشد، این است که جامعه ورزشی کشور نشان داد که هیچ‌گاه جدا از مردم و دردها و آرزوهای این مردم نیستند و هرگاهی که به وجودشان و به حرفه و تخنیک‌شان نیاز باشد، از هیچ کمکی به مردم دریغ نمی‌ورزند.
در واقع جامعه ورزشی کشور، با این حرکت قابل قبول، به نوعی هم به قدردانی از حمایت‌های بی‌شایبه مردم در طول چند سال اخیر از خود پرداختند و هم این‌که به‌گونه‌ای کاملا انسان دوستانه، ارزش‌مداری کردند.
ارزش‌های یک جامعه ورزشی نه تنها هنگام حضور در میادین بین‌المللی به آزمایش گرفته می‌شود، بلکه چنین حوادث تلخ و دردناکی نیز می‌توانند به نوعی نشان‌دهنده حضور و ارزش‌های یک ورزش و جامعه ورزشی گردد.
ورزش افغانستان، ارزش‌مداری کرد و نشان داد که اگرچه در بسیاری از نقاط ولایت پنجشیر، زندگی روی دیگر خود را به مردم نشان داد و رنگ غم، اندوه و ماتم مرگ بر زندگی بسیاری سایه افکنده است، اما هنوز انسانیت و انسان دوستی از جامعه افغانستان رخت بر نبسته است.

اشتراک گذاري با دوستان :