مقام‌های ارشد ایرانی و امریکایی در سویس با هم مذاکره می‌کنند

مقام‌های ارشد دولت ایران و امریکا برای دور تازه‌ای از مذاکرات اتومی وارد سوییس شده‌اند.
به نقل از بی‌بی‌سی، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتومی ایران قرار است با جان کری و ارنست مونیز، وزیران امور خارجه و انرژی امریکا گفتگو کنند.
این دومین بار است که آقایان صالحی و مونیز در مذاکرات اتومی حضور دارند. طرفین از دور پیشین مذاکرات که دوشنبه هفته گذشته با این ترکیب در جینوا به پایان رسید، ابراز خرسندی کرده‌اند.
قرار است مذاکرات ظهر امروز میان معاونان وزارت خارجه دو کشور (عباس عراقچی و مجید تخت روانچی از ایران و وندی شرمن از امریکا) در شهر مونترو آغاز شود و ساعاتی بعد با حضور مقامات ارشد ادامه پیدا کند.
محمدجواد ظریف و جان کری وزیران امور خارجه ایران و امریکا تا ظهر امروز و پیش از سفر به شهر مونترو، در جینوا در اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل حضور داشتند.
قرار است آقای ظریف پیش از مذاکره با همتای امریکایی‌اش، در جینوا با وزیر امور خارجه روسیه و هالند دیدار کند.
آقای کری پیش از سفر به سوییس گفت: «می‌خواهیم محک بزنیم که آیا دیپلوماسی می‌تواند مانع ساخت این سلاح (اتومی) شود یا نه، تا شاید مجبور به تدابیر اضافی از جمله احتمال دخالت نظامی نباشیم.»
دور تازه مذاکرات اتومی در حالی برگزار می‌شود که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل که گفته «هیچ توافقی را که به طور کامل به برنامه اتومی ایران پایان ندهد نمی‌پذیرد» برای سخنرانی در کنگره امریکا علیه برنامه اتومی ایران، وارد واشنگتن شده است.
سخنرانی جنجالی آقای نتانیاهو قرار است امروز سه شنبه انجام شود.

 

اشتراک گذاري با دوستان :