فیفا: فهرست سیاه و سفید درد انتخابات را درمان نمی‌کند

- ظفرشاه رویی

به‌دنبال اعلام کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی مبنی ‌بر تهیه یک فهرست طولانی از کارمندان نهادهای انتخاباتی که در تقلب‌های انتخاباتی دست داشته‌اند، موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، فیفا، می‌گوید که تنها با وارد کردن نام کارمندان نهادهای انتخاباتی در «فهرست سیاه و سفید» درد انتخابات درمان نمی‌شود.
روز یک‌شنبه، دهم حوت، کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی اعلام کرد که براساس ارزیابی‌های این کمیسیون، نزدیک به ده‌هزار تن از کارمندان موقت نهادهای انتخاباتی در تقلب‌های انتخاباتی دست داشته‌اند. این کمیسیون می‌گوید این افراد نمی‌توانند پس از این در نهادهای انتخاباتی کار کنند.
کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در کنفرانسی که روز یک‌شنبه داشت، افزود که احتمال دست داشتن بیست تن از کارمندان دایمی کمیسیون مستقل انتخابات نیز در تلقب‌های انتخاباتی مطرح است و در صورتی‌که این افراد نتوانند از خود دفاع کنند، نام‌های‌شان وارد فهرست سیاه شده و توسط نهادهای عدلی و قضایی کشور مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.
با این‌حال، موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، فیفا، از تهیه فهرست کارمندان متقلب توسط کمیسیون شکایات انتخاباتی استقبال کرده، اما می‌گوید که تنها با شامل ساختن نام افراد به فهرست سیاه، وضعیت در نهادهای انتخاباتی کشور بهبود نخواهد یافت.
محمدیوسف رشید، رییس اجرایی فیفا، می‌گوید که تامین عدالت انتخابات نیازمند اصلاحات گسترده در نهادهای انتخابات کشور است. وی گفت:‌ »ما فکر می‌کنیم که با شامل کردن نام افراد در فهرست سیاه و سفید نمی‌توانیم درد انتخابات را درمان کنیم. اگر نوع و شدت تخلف و تلقب انتخاباتی این افراد در نزد کمیسیون شکایات انتخاباتی ثابت است، خوب است که این افراد به نهادهای عدلی و قضایی کشور معرفی شوند تا تحت پیگرد قرار بگیرند. در غیرآن، اگر ما بگوییم که احمد در فهرست سیاه و محمود در فهرست سفید باشد، فکر نمی‌کنم که برای درد انتخابات ما شفابخش واقع شود.»
رییس اجرایی موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، می‌افزاید که آماده ساختن فهرست سیاه بدون این‌که افراد مشمول آن تحت تعقیب عدلی و قضایی قرار بگیرند، منجر به تقلب‌های گسترده‌تر در انتخابات آینده خواهد شد. به گفته‌ی محمدیوسف رشید، تنها وارد کردن نام افراد به فهرست سیاه بدون این‌که تحت تعقیب و پیگرد عدلی قرار بگیرند، برخی‌ها را برای تقلب در انتخابات آینده جرات بیشتر می‌دهد. وی گفت: «تنها این‌که ما تعدادی را شامل فهرست سیاه و تعدادی را هم شامل فهرست سفید بسازیم، کفایت نمی‌کند. اما در مورد این‌که ما فردا انتخابات داریم و بحث اصلاحات را جدی نگیریم، برای کسانی‌که در آینده برنامه تقلب و تخطی را دارند و بفهمند که تنها شامل فهرست سیاه و سفید می‌شوند، برای‌شان یک چراغ سبز است.»
رییس اجرایی فیفا تاکید کرد که تامین عدالت انتخاباتی در افغانستان، نیازمند اصلاحات گسترده در نهادهای انتخاباتی و قوانین مربوط به انتخابات است.
هم‌چنین محمدیوسف رشید نسبت به تحقیقات کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد افراد متهم به تقلب و تخطی در انتخابات، ابراز شک و تردید کرد و گفت که هنوز مشخص نیست که این کمیسیون، ده‌هزار نفر را براساس کدام مدارک و معیاری وارد فهرست سیاه خواهد کرد. او از کمیسیون شکایات انتخاباتی خواست تا در این زمینه جزییات بیشتری ارایه کند.
در همین‌حال، نعیم نظری رییس شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر، می‌گوید که تهیه فهرست ده‌هزار نفری که در تقلب‌ها و تخطی‌های انتخاباتی دخیل بوده، نشان می‌دهد که مدیران نهادهای انتخاباتی در انجام مسوولیت‌های خود ناکام بوده‌اند. آقای نظری، دست داشتن ده‌هزار تن از کارمندان نهادهای انتخاباتی در تقلب و تخطی‌های انتخاباتی را «وحشتناک» توصیف کرده گفت: «وقتی وضعیت به این شکل بیان می‌شود، من فکر می‌کنم که به شکل بسیار آشکار ضعف مسوولان نهادهای برگزارکننده انتخابات را هم نشان داده و مدیریت ضعیف را تداعی می‌کند. وقتی ما این رقم بسیار بالا را می‌شنویم، برای ما شنیدن چنین آماری وحشت‌ناک است که در یک انتخابات ده‌هزار کارمند در تقلب و تخطی انتخاباتی دست داشته‌اند.»
نعیم نظری می‌افزاید که اصلاحات در تمام سطوح نهادهای انتخاباتی ضروری است. به‌گفته‌ی او، در صورتی‌که اصلاحات لازم در نهادهای انتخاباتی رونما نشود، انتخابات آینده نیز معیاری و شفاف نخواهد بود.
دولت افغانستان پس از سرنگونی رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون، سه دور انتخابات ریاست‌جمهوری و دو دور انتخابات پارلمانی را پشت سرگذاشته است. هرچند در هر دور انتخابات اصلاحاتی نیز در نهادهای انتخاباتی و قوانین مربوط به انتخابات صورت گرفته، اما با آن‌هم تمام این انتخابات‌ها با جنجال‌ها و تلقب‌های گسترده‌ای همراه بوده است.

اشتراک گذاري با دوستان :