بی‌برقی کابل

برف‌های سنگین هفته پیش، برق کابل را هم دچار مشکل ساخته است. از طرف شب مردم کابل برق ندارند. بی‌برقی کابل یادآور خاطرات تلخ جنگ‌های داخلی است. آن روزها کابل از طرف شب به گورستان زنده‌ها بدل می‌شد. بی‌برقی روزهای اخیر هم جنگ‌های داخلی دهه هفتاد خورشیدی را در ذهن هر کابل‌نشین تداعی می‌کند. مشکل جدی این است که مسوولان کشور در مورد بی‌نظمی جریان برق در کابل به مردم توضیح نمی‌دهند.
رییس‌جمهور غنی هم در سخنرانی جمعه‌شبش چیزی در مورد بی‌برقی کابل نگفت؛ شاید بیشتر مردم به‌دلیل بی‌برقی نتوانستند سخنرانی او را ببینند. زندگی مردم کابل و دیگر کلان‌شهرهای کشور حالا بیشتر از همه به برق وابسته است. تلویزیون، انترنت، گوشی همراه و گوشی‌های هوشمند، افزار کار، منبع معلومات و وسیله سرگرمی طبقه متوسط است. در نبود برق، کار، سرگرمی و روند دریافت معلومات مختل می‌شود. این امر کل زندگی را دچار مشکل می‌سازد. گفته می‌شود که کارخانه‌های فعال در کابل هم این روزها به‌دلیل نبود برق کافی، نیمه‌تعطیل‌اند. این وضعیت برای شهر پرجمعیت کابل، قابل تحمل نیست. حوصله مردم وقتی سر می‌رود که مسوولان دولتی، به خود زحمت نمی‌دهند تا به مردم معلومات دهند.
مردم کابل و دیگر شهرهایی که جریان برق در آن مختل شده است، حق دارند بدانند که علت این اخلال چیست. چرا برف‌باری‌های سال‌های گذشته، چنین مشکلی خلق نکرده بود؟ سوال مهم دیگر هم این است که چرا وزارت انرژی برای حل مشکل اقدام نمی‌کند؛ کوه‌های سالنگ تمام سال پوشیده از برف می‌باشد، مگر بلندپایگان وزارت انرژی، منتظر تابستان‌اند؟ به این سوال‌ها باید پاسخ داده شود. روشن است که مشکل بنیادی برق کابل وارداتی بودن آن است. در کشور ما مقدار اندک برق تولید می‌شود. سوگمندانه که بیشتر انرژی برق مورد نیاز ما وارداتی است. آقایان داکتر اشرف‌غنی و عبدالله عبدالله، در کارزارهای انتخاباتی به مردم افغاستان وعده داده بودند که برای تولید برق در داخل کشور، برنامه دارند. بسیار خوب بود که رییس در سخنرانی اخیرشان، به بهانه بی‌برقی کابل به این موضوع اشاره می‌کردند. به‌نظر ما رییس‌جمهور، رییس اجرایی و دیگر مسوولان اجرایی دولت باید صادقانه و روراست در مورد بی‌نظمی جریان برق کابل با مردم سخن بگویند.
گزارش‌دهی شفاف مسوولان و بلندپایگان حکومتی، افکار عمومی را قانع می‌سازد. اگر مسوولان قفل سکوت را نشکنند، بی‌باوری افکار عمومی نسبت به آنان بیشتر می‌شود. انتظارات مردم زیاد آرمانی و غیرواقع‌بینانه نیست. آنان می‌خواهند جریان برق در شهر منظم باشد و در صورت بروز بی‌نظمی، مسوولان واقعیت را بگویند. سکوت بلندپایگان حکومت مردم را به خشم می‌آورد. امیدواریم که مسوولان درجه یک حکومت در روزهای آینده به این مشکل توجه کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :