وزارت داخله: ابتکار جنگ را به‌دست می‌گیریم

- ظفرشاه رویی

همزمان با نزدیک شدن فصل بهار و احتمال شدت گرفتن جنگ و درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای امنیتی و شورشیان مسلح مخالف دولت در کشور، مقام‌های وزارت امور داخله می‌‌گویند که در بهار سال آینده ابتکار جنگ به‌دست نیروهای امنیتی کشور خواهد بود.
این مقام‌ها می‌افزایند که نیروهای امنیتی برای سال آینده آمادگی کامل دارند و عملیات‌هایی را نیز به‌منظور به‌دست گرفتن ابتکار عمل در میدان جنگ در چندین ولایت راه‌اندازی کرده‌اند.
صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله، روز یک‌شنبه، دهم حوت، در یک کنفرانس خبری گفت که نیروهای امنیتی تصویر درستی از تهدیدهای امنیتی در کشور به‌دست دارند و مطابق به آن آمادگی‌های لازم را روی‌دست گرفته‌اند. به‌گفته‌ی سخنگوی وزارت امور داخله، از همین ‌حالا عملیات‌های بزرگ و کوچکی در برخی از مناطق کشور به‌منظور دور ساختن تهدیدهای امنیتی جریان دارد. صدیق صدیقی گفت: «امسال آماده‌تر نسبت به سال گذشته هستیم؛ به‌خاطر این‌که امسال مسوولیت خودماست و نیروهای امنیتی کشور به‌صورت مستقلانه از وطن خود دفاع خواهند کرد. از همین‌رو، تلاش می‌کنیم که با نگرانی و مشکل جدی امنیتی روبه‌رو نشویم.» وی هم‌چنین افزود: «ابتکار عمل را از مخالفان می‌گیریم و انشاالله در تابستان آینده ابتکار عمل از نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود. طوری‌که ما با آغاز عملیات ذوالفقار تعرضی عمل کرده‌ایم، در تابستان نیز عملکرد ما کنشی خواهد بود. ما در هیچ جایی واکنشی عمل نکرده بلکه کنشی عمل خواهیم کرد.»
سخنگوی وزارت امور داخله نگرانی‌های مطرح شده توسط مقام‌های امریکایی در مورد بیشتر شدن فعالیت شورشیان مسلح مخالف دولت در بهار سال آینده در افغانستان را یک «فرضیه» خواند و افزود که احتمال افزایش حملات شورشیان به‌دلیل خروج نیروهای بین‌المللی از کشور وجود دارد. اما، او تاکید کرد که نیروهای امنیتی آمادگی کامل برای خنثاسازی فعالیت شورشیان دارند و ابتکار عمل در میدان جنگ از شورشیان گرفته خواهد شد.

تلفات سنگین طالبان

هم‌چنین سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید در عملیات بزرگ نظامی «ذوالفقار» که در چند ولایت جنوبی از جمله هلمند در بیست‌وششم ماه دلو گذشته راه‌اندازی شده بود، نزدیک به چهارصد شورشی طالب به شمول سی‌وشش فرمانده مهم این گروه کشته شده‌اند. صدیق صدیقی می‌افزاید که عملیات ذوالفقار به‌منظور رفع تهدیدهای امنیتی و گرفتن ابتکار عمل در میدان جنگ از شورشیان طالب به‌صورت مستقلانه توسط نیروهای امنیتی داخلی راه‌اندازی شده است.
سخنگوی وزارت امور داخله عملیات نظامی ذوالفقار را موفقیت‌آمیز توصیف کرده گفت که این عملیات در ولایت‌های هملند، قندهار، ارزگان، زابل و فراه که در آن تهدیدهای امنیتی بیشتر وجود داشت، راه‌اندازی شده است. صدیق صدیقی می‌گوید: «عملیات ذوالفقار را با قدرت زیاد آغاز کردیم و نتایج خوبی هم از آن به‌دست آوردیم. ما به پیش‌ می‌رویم تا هر حرکت مخالفان را در تابستان آینده تحت نظر داشته باشیم و ابتکار عمل را در میدان جنگ از مخالفان می‌گیریم.»
صدیق صدیقی می‌افزاید که عملیات‌ نظامی ذوالفقار در ولایت هملند دست‌‌‌‌آوردهای بیشتری داشته است. به‌گفته‌ی او، در نتیجه این عملیات، ده‌ها شورشی طالب در این ولایت کشته و زخمی شده، مواضع‌شان تخریب و هم‌چنین شماری از قریه‌ها از حضور طالبان پاک‌سازی شده‌اند. آقای صدیقی می‌افزاید که در جریان این عملیات در ولایت هلمند، یک کارخانه ماین‌سازی مربوط به شورشیان نیز کشف و تخریب شده و هم‌چنین صدها حلقه ماین خنثا شده است. او هم‌چنین ابرازداشت که صدها دربند دکان که به‌دلیل تهدیدهای امنیتی در ولسوالی سنگین بسته شده بود دوباره باز شده است.
سخنگوی وزارت امور داخله گفت در جریان این عملیات به جز از کشته شدن یک غیرنظامی در ولایت هلمند، هیچ‌گونه تلفاتی به غیرنظامیان وارد نشده است. صدیق صدیقی در مورد تلفات نیروهای امنیتی در جریان عملیات ذوالفقار در ولایات جنوبی کشور جزییاتی ارایه نکرد.
سخنگوی وزارت امور داخله هم‌چنین افزود که در حال حاضر چند عملیات بزرگ و کوچک در دوازده ولایت دیگر نیز جریان دارد. به گفته‌ی او، با اجرای این عملیات‌ها، توانایی شورشیان مسلح در تابستان آینده کم‌تر خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :