مخالفت علیه مهاجرت و سیاست‌های اتحادیه اروپا در رم

هزاران نفر از حامیان حزب راستگرای موسوم به «مجمع شمالی» ایتالیا در شهر رم علیه مهاجرت، اتحادیه اروپا و دولت آن کشور تظاهرات کرده‌اند.
ماتیو سالوینی، رهبر حزب مجمع شمالی گفته است که ماتیو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا، منافع کشور خود را قربانی منافع اتحادیه اروپا کرده است.
او هم‌چنین از سیاست‌های دولت در قبال مالیات، بانک‌ها و شرکت‌های تجاری بزرگ انتقاد کرد.
نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که محبوبیت آقای سالوینی در میان مردم ایتالیا در حال افزایش است و با توجه به تشابه اسمی با نخست وزیر، از او با نام «ماتیوی دیگر» یاد می‌شود.
مجمع شمالی پیشتر یکی از متحدان سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا محسوب می‌شد؛ اما در پی محکومیت آقای برلوسکونی در محاکم جزایی به دلیل تقلب مالیاتی، راه خود را از او جدا کرده است.
به گزارش بی بی سی، آقای سالوینی در جمع طرفداران حزب خود گفت آقای رنتزی «پیش‌ خدمت نادان» اتحادیه اروپاست که می‌خواهد زندگی همه را از شهر بروکسل (مقر اتحادیه اروپا) کنترول کند.
او گفت خواستار اروپای متفاوتی است که در آن نقش بانک‌ها کاهش یافته و شهروندان و پیشه‌وران کوچک نقش مهم‌تری ایفا کنند.
مخالفان آقای سالوینی که عمدتا احزاب چپگرا، فعالان ضد نژادپرستی و طرفداران دگرباشان جنسی هستند، تظاهراتی همزمان علیه او در رم ترتیب دادند.
برخی ناظران بر این باورند که افزایش نارضایتی عمومی نسبت به روند رو به رشد قاچاق مهاجران به ایتالیا از طریق دریای مدیترانه سبب تقویت موضع آقای سالوینی و دیگر گروه‌های راستگرا پیش از انتخابات محلی آن کشور در ماه می خواهد شد.

 

اشتراک گذاري با دوستان :