سفیر امریکا در افغانستان: نگرانی زنان در مورد صلح نادیده گرفته نشود

۸صبح، کابل: سفیر ایالات متحده امریکا در افغانستان می‌گوید زنان افغان در سیزده سال گذشته به دست‌آوردهایی نایل شده‌اند و نباید نگرانی آن‌ها در مورد پروسه صلح نادیده گرفته شود. سفیر امریکا روز گذشته در کنفرانسی که به مناسبت نزدیک شدن هشتم مارچ روز جهانی زن در سفارت امریکا در کابل برگزار شد گفت زنان افغان به حمایت‌های بیشتر نیاز دارند.
در این نشست مایکل مک کینلی سفیر امریکا بر حمایت و تعهد ایالات متحده امریکا از روند مذاکرات صلح میان حکومت وحدت ملی و طالبان تاکید نمود. او افزود شامل‌سازی نظریات زنان در مذاکرات صلح و به وجود آوردن امنیت و جلوگیری از بحران و جنگ بسیار مهم است.
سفیر امریکا گفت امیدوار است که رییس‌جمهور غنی به گفته‌هایش در مورد این‌که زنان افغان را از سراسر کشور در پروسه صلح سهیم می‌کند، عمل کند. آقای مک کینلی افزود ایجاد بورد مشورتی زنان، دادن سهم کافی به زنان در کابینه و دادگاه عالی از تعهدات رییس‌جمهور افغانستان است که نیاز به عملی شدن دارند.
وی گفت در جریان ماه مارچ، سفارت امریکا از طریق بخش روابط عامه کمپاینی را راه‌اندازی خواهد کرد. این کمپاین که بیشتر از طریق رسانه‌های چاپی و رادیویی صورت خواهد گرفت به اهمیت و اولویت قرار دادن حقوق زنان خواهد پرداخت.
سفیر امریکا گفت مذاکرات صلح توسط افغان‌ها و برای افغان‌ها است بنابراین معلوم نیست که چه مسایلی در این مذاکرات مورد بحث قرار می‌گیرند. اما این مقام ایالات متحده امریکا تاکید کرد که حقوق زنان نباید پایمال شود.
نگرانی‌ها در مورد حقوق زنان در مذاکرات صلح در حالی افزایش یافته که ایالات متحده امریکا پروژه جدیدی به نام «پروموت» را آغاز می‌کند. این پروژه ویژه حمایت از زنان است و قرار است ۴۱۶ میلیون دالر برای بهبود وضعیت زنان در افغانستان به مصرف برسد.
اگر این برنامه به شکل دقیق اجرا شود، تا پنج سال دیگر ۷۵ هزار زن قادر به رهبری بخش‌های مختلف خواهند بود. این طرح شامل برنامه‌های حمایتی زنان در بخش‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خواهد بود.

اشتراک گذاري با دوستان :