رییس‌جمهور غنی: برای جبران خسارات برف‌کوچ‌ها به کمک‌های جهانی نیاز داریم

۸صبح، کابل: به دنبال تلفات سنگین برف‌کوچ‌های اخیر در پنجشیر و چند ولایت دیگر، رییس‌جمهور غنی سفرش به ایران را به تعویق انداخت و شام روز گذشته در پیامی به ملت افغانستان گفت که در کنار مردم باقی می‌ماند. تلفات ناشی از برف‌باری‌های اخیر در چند ولایت به ۳۸۸ تن رسیده و حکومت تلاش دارد تا ابتدا راه‌ها را باز کند و سپس کمک‌های اولیه را به مردم برساند.
رییس‌جمهور غنی گفت قرار است برای کمک به آسیب‌دیدگان برف‌کوچ‌ها صندوق خیریه‌ای ایجاد شود تا از حیف و میل و پراکندگی کمک‌ها جلوگیری گردد. آقای غنی از تاجران و مردم خواست تا با آسیب‌دیدگان کمک نقدی کنند زیرا حکومت برای کمک‌های غیرغذایی آمادگی کافی دارد. آقای غنی گفت حکومت بادار مردم نیست و مسوولیت دارد که در چنین شرایطی به کمک آسیب‌دیده‌ها بشتابد.
اشرف غنی رییس‌جمهور کشور گفت خسارات ناشی از این برف‌کوچ‌ها بسیار بیشتر از آن است که حکومت بتواند آن را جبران کند. او از جامعه جهانی خواست تا برای جبران خساره آسیب‌دیدگان، افغانستان را یاری رساند. رییس‌جمهور غنی گفت افغانستان شش ماه از سیلاب‌ها صدمه می‌بیند و شش ماه دیگر خشک‌سالی‌ها دهقانان را آزار می‌دهد.
او گفت باید برنامه‌های مشخصی برای مدیریت آب و سیلاب در افغانستان وجود داشته باشد تا مردم بیشتر از این قربانی سیلاب‌ها نشوند. رییس‌جمهور غنی افزود در سه هفته گذشته مصروف برنامه‌ریزی روی رفع نیازمندی‌های مردم در سال آینده بوده که تامین نیازمندی گندم نیز یکی از این موارد بوده است.

اشتراک گذاري با دوستان :