ولسوال جاغوری: مذاکره برای رهایی گروگان‌ها ناکام مانده است

۸صبح، کابل: تلاش‌ها برای آزادی ۳۱ تن از مسافرانی که دوشنبه هفته گذشته در منطقه شاه جوی ولایت زابل ربوده شدند، به نتیجه‌ای نرسیده است. طالبان محل در ولسوالی خاک‌افغان گفته اند که این گروگا‌ن گیری کار خارجی‌ها است و طالبان افغان در آن نقشی ندارند. پس از این رویداد، تعدادی از موسفیدان ولسوالی جاغوری به ولسوالی خاک‌افغان در ولایت زابل رفتند تا بتوانند گروگان‌گیران را وادار به رهایی این ۳۱ تن کنند.
اما ظفرشریف ولسوال جاغوری روز شنبه ۹ حوت در گفتگو با روزنامه ۸صبح گفت که موسفیدان پس از دو روز سرگردانی در خاک افغان، به هیچ نتیجه نرسیده‌اند. ولسوال جاغوری گفت این هیات به همکاری طالبان محلی توانسته محل نگهداری افراد ربوده‌شده را در منطقه «گزگ» ولسوالی خاک افغان پیدا کنند اما موفق به دیدار با ربایندگان و یا گروگان‌ها نشده‌اند. شریف گفت: «طالبان منطقه گفته‌اند که ربوده‌شده‌ها توسط افراد خارجی در این منطقه آورده شده‌اند و این طالبان از موسفیدان دو روز وقت خواسته‌اند تا با طالبان خارجی مذاکره کنند.»
ظفرشریف گفت این هیات موفق نشده تا با کسانی که ۳۱ تن را ربوده‌اند گفتگو کنند و شرط آن‌ها را برای رهایی گروگان‌ها بدانند.
هنوز مشخص نیست که خواست طالبان برای آزادی این تعداد از گروگان‌ها چیست. تاکنون گزارش‌های ضد و نقیضی در مورد گروگان‌گیران به نشر رسیده است. در نخستین روزها گفته می‌شد که گروه داعش عامل این گروگان‌گیری است. بعدتر گفته شد که طالبان رهایی یک موتر مملو از اسلحه را که در ولسوالی جاغوری ضبط شده، شرط رهایی این گروگان‌ها قرار داده‌اند ولی حالا که موسفیدان محلی بدون نتیجه از ولسوالی خاک‌افغان برگشته‌، گفته‌اند که گروگان‌گیران تاکنون هیچ شرطی برای رهایی گروگان‌ها نگذاشته‌اند.
در همین حال باشندگان ولسوالی جاغوری نسبت به افزایش ناامنی‌ها نگرانند. همه راه‌هایی که به ولسوالی جاغوری منتهی می‌شود، از مناطق تحت کنترول طالبان می‌گذرد و گروگان‌گیری اخیر نگرانی باشندگان این ولسوالی در رابطه به سفر به شهر غزنی و دیگر ولایات را بیشتر کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :