رییس خدایداد اعدام شد

۸صبح، کابل: سیدالله معروف به رییس خدایداد، رییس یک باند تبهکار، ظهر روز شنبه، در زندان پلچرخی کابل به دار آویخته شد.
براساس اعلامیه‌ای که توسط دفتر مطبوعاتی امنیت ملی منتشر شده، رییس خدایداد به جرم سرقت‌های مسلحانه توام باقتل، اختطاف شهروندان داخلی و خارجی و قتل عمد چند تن دیگر در دادگاه ابتداییه در کابل به اشد مجازات یعنی اعدام محکوم شده بود. براساس این اعلامیه، دادگاه استیناف نیز حکم دادگاه ابتدایی را تایید کرد.
دفتر مطبوعاتی امنیت ملی گفته است که در زمان اجرای حکم اعدام رییس خدایداد، شماری از مسوولان ادارات دولتی و وکیل مدافع وی نیز حضور داشتند.
امنیت‌ملی با تاکید بر این‌که با مجرمین مبارزه جدی می‌کند، در اعلامیه خود افزوده است: «ریاست عمومی امنیت ملی با همکاری سایر نهادهای امنیتی به تمام ملت خود وعده می‌سپارد که در هر نوع شرایط با خطرناک‌ترین مجرمین و دشمنان افغانستان مبارزه نموده و ایشان را به جزای اعمال شان می‌رساند.»
نیروهای امنیت ملی کشور، پس از سی و شش ساعت عملیات، در ماه سنبله سال جاری خورشیدی، موفق شدند رییس خدایداد را در ناحیه پنجم شهر کابل بازداشت کنند.
عبدالحسیب صدیقی سخنگوی ریاست عمومی امنیت ملی، پس از بازداشت رییس خدایداد، در یک کنفرانس خبری از او به عنوان «بزرگ‌ترین، خطرناک‌ترین، ظالم‌ترین، ماهرترین و حرفه‌ای‌ترین» مجرم «تاریخ معاصر» افغانستان نام برد. آقای صدیقی در کنفرانسی پس از بازداشت رییس خدایداد گفت: «رییس خدایداد طی چندین سال اخیر در چندین قضیه اختطاف، قتل عمد و سرقت‌های مسلحانه دخیل بوده است. نام‌برده چندین شبکه اختطاف و سرقت‌های مسلحانه را در کابل و سایر ولایات افغانستان از داخل و خارج کشور رهبری می‌کرد.»
سخنگوی ریاست عمومی امنیت ملی افزود که این اداره در پی افزایش آدم‌ربایی‌ها و سرقت‌های مسلحانه در کابل و برخی از ولایات کشور، چندین گروه کشفی را علیه شبکه‌های آدم‌ربایی و سرقت‌های مسلحانه ایجاد کرد که و بازداشت رییس خدایداد را در صدر برنامه‌های عملیاتی خود قرار داده بود.
عبدالحسیب صدیقی افزود، پس از آن‌که موقعیت رییس خدایداد ردیابی شد، نیروهای امنیت ملی توانستند طی عملیاتی نزدیک به سی و شش ساعته، وی را بازداشت کنند.
سخنگوی ریاست امنیت ملی همچنین گفته بود که رییس خدایداد از تاکتیک‌های منحصر به فرد برخوردار بود و در ولایات کابل، کندز و قندهار و کشورهای افغانستان، پاکستان، تاجیکستان و امارات متحده عربی با هویت‌های مختلف بود و باش داشته است. وی گفت که رییس خدایداد در لیست سیاه پولیس تاجیکستان و تحت تعقیب پولیس بین‌الملل، انترپول، به عنوان یکی از مجرمین بزرگ قرار داشت.

اشتراک گذاري با دوستان :