دعوت بینر از اشرف‌غنی برای سخنرانی در کنگره امریکا

جان بینر، رییس مجلس نمایندگان امریکا، از اشرف‌غنی رییس جمهور افغانستان دعوت کرده تا در جریان سفر ماه مارچ خود به واشینگتن، در کنگره ایالات متحده سخنرانی کند. اشرف غنی قرار است با باراک اوباما و سایر مقام‌های امریکایی نیز دیدار و گفتگو کند.
به نقل از رادیو فردا و به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای بینر گفته است که این دعوت فرصتی برای رییس جمهوری جدید افغانستان است تا در زمینه روند رو به پیشرفت مناسبات امریکا و افغانستان سخنرانی کند. این سخنرانی قرار است روز ۲۵ مارچ انجام شود.
آقای غنی دومین رییس جمهوری افغانستان است که در کنگره امریکا سخنرانی می‌کند. حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین، روز ۱۴ جون ۲۰۰۴ در کنگره امریکا حاضر شد.
سفر اشرف غنی به امریکا برای روزهای ۲۲ تا ۲۵ مارچ برنامه ریزی شده و او همراه با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی روز ۲۴ مارچ با باراک اوباما، رییس جمهور ایالات متحده، دیدار خواهد کرد.
به گزارش آسوشیتدپرس، دیدار رهبران دو کشور در حالی صورت می‌گیرد که کاخ سفید خواهان کند شدن روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان است.
واشینگتن خواستار باقی ماندن تعداد بیشتری از نیروهای نظامی‌اش در این کشور تا پایان سال ۲۰۱۵ است.
در حال حاضر ۱۰ هزار نیروی امریکایی در افغانستان به سر می‌برند ولی قرار است تعداد آنها تا پایان سال به پنج هزار نفر کاهش یابد. بر اساس برنامه ریزی‌ها، تا پایان سال ۲۰۱۶ کل نیروهای امریکایی باید از افغانستان خارج شوند.
این نخستین دیدار خارجی رهبران افغانستان پس از تشکیل حکومت وحدت ملی است.
جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفته است که رهبران افغانستان و امریکا قرار است در جریان یک ناهار کاری، تحولات امنیتی و اقتصادی را بررسی کنند.
اشرف غنی هم‌چنین در کمپ دیوید با جان کری، وزیر امور خارجه امریکا، دیدار و گفتگو خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :