فعالان مدنی: فاجعه پنجشیر بسیار گسترده است

- ظفرشاه رویی

شماری از فعالان جامعه مدنی با انتقاد از کندی روند نجات آسیب‌دیدگان حوادث طبیعی از جمله آسیب‌دیدگان برف‌کوچ در ولایت پنجشیر، می‌گویند در صورتی‌که به آسیب‌دیدگان این حوادث به موقع رسیدگی نشود و مردم از مناطق در معرض خطر دور ساخته نشوند، میزان تلفات انسانی بیشتر خواهد شد.
این فعالان جامعه مدنی می‌گویند که نهادهای مسوول تاکنون عملیات نجات در ولایت پنجشیر را نتوانسته‌اند آغاز کنند و کسانی‌که تاکنون از زیر برف‌کوچ‌ها بیرون کشیده‌ شده‌اند، نتیجه تلاش‌های باشندگان محل بوده است.
سمیع‌ دره‌‌ای، یک تن از فعالان جامعه مدنی، روز شنبه، نهم حوت، در یک کنفرانس خبری گفت که براساس ارزیابی فعالان جامعه مدنی، باشندگان ولسوالی‌های پریان، حصه‌ اول، دره، مرکز و آبشار ولایت پنجشیر در معرض خطر درجه اول روبه‌رو هستند و در صورتی‌که آنان پیش از وقوع حوادث طبیعی به‌ویژه برف‌کوچ به محلات مطمین‌تری منتقل نشوند، زیر برف خواهند شد. آقای دره‌ای گفت: «در این ولسوالی‌ها احتمالا یک‌صدوپنج هزار تن زندگی می‌کنند که از جمله بیست هزار تن در ولسوالی‌ پریان و ده‌هزار نفر دیگر در ولسوالی آبشار با خطر درجه اول قرار دارند و احتمال برف‌‌کوچ‌های بعدی نیز متصور است.» وی هم‌چنین تاکید کرد: «نسبت مسدود بودن راه‌ها، نبود آذوقه، آب آشامیدنی و احتمالا مواد سوختی، فرو افتیدن خانه‌ها بالای مردم، آمدن سیلاب‌های احتمالی به‌خاطر نزدیک بودن فصل بهار و بارش باران‌های موسومی عمق این فاجعه در آینده‌های نه چندان دور، بیشتر از پیش خواهد بود.»
فعالان جامعه مدنی می‌گویند که حکومت افغانستان باید برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان برف‌کوچ‌های اخیر اقدام فوری کرده و از نهادهای بین‌المللی به‌ویژه سازمان ناتو و کشورهای همسایه برای رسیدگی به این آسیب‌دیدگان درخواست کمک کند. این فعالان مدنی می‌افزایند که عملیات‌ نجات باید سرعت یابد و کسانی‌که در معرض خطر حوادث احتمالی بعدی قرار دارند، باید در جاهای امن‌تری منتقل شوند.
سمیع دره‌‌ای می‌گوید: «دولت باید از ناتو و نیروهای ایتلاف بخواهد تا وارد عملیات نجات شده و وسایل تخنیکی و حمایتی را در اختیار تیم‌های نجات قرار دهند. هم‌چنین موسسات بین‌المللی نیز نباید فاجعه پنجشیر را سطحی بنگرند و از کمک‌های تخصصی و تخنیکی‌شان در نجات‌دهی و برنامه‌‌سازی‌های نجات مردم، تنها به کمک‌های دولتی بسنده کنند. نیروهای ایتلاف و ناتو باید اخلاقا در عملیات نجات از داشته‌های تخنیکی خویش استفاده کنند و شامل روند شوند.»
هم‌چنین رحیم جامی، دیگر فعال جامعه مدنی، می‌گوید که حوادث طبیعی اخیر در نوزده ولایت مردم را خساره‌مند ساخته و حوادث احتمالی بعدی، تعداد بیشتر را خساره‌مند خواهد ساخت. آقای جامی می‌‌‌افزاید: «با در نظرداشت تجارب و خطرات احتمالی که ما پیش‌بین هستیم، در حال حاضر نوزده ولایت تحت تهدید قرار دارند، اما احتمال می‌رود که تا سه ماه آینده بیست‌وهشت ولایت تحت تهدیدهای حوادث طبیعی قرار بگیرند.»
انجنیر یونس اختر، دیگر عضو جامعه مدنی نیز نسبت به افزایش قربانیان حوادث طبیعی در کشور هشدار داه می‌گوید که در حال حاضر تنها در ولایت پنجشیر نزدیک به بیست هزار نفر در معرض خطر «شدید» قرار دارند. وی گفت هم اکنون نیز شماری از خانواده‌ها در منازلی که در برابر برف و باران هیچ‌گونه مقاومتی ندارد زندگی می‌کنند. وی گفت: «تقاضای ما این است که دولت جدی عمل کند تا آنعده عزیزانی که در معرض خطر قرار دارند. تعداد این افراد هم کم نیست و در حدود بیست هزار نفر هستند.»
هم‌چنین احمد ذکی دیگر عضو جامعه جامعه مدنی می‌گوید، هرچند گزارش‌ها از کشته شدن نزدیک به دوصد نفر در نتیجه برف‌کوچ در ولایت پنجشیر حکایت دارد، اما احتمالا شمار قربانیان بیشتر از این رقم باشد. به‌گفته‌‌ی او، تاکنون عملیات نجات پایان نیافته و با پایان یافتن این عملیات، رقم اصلی تلفات مشخص خواهد شد. وی هم‌چنین افزود که راه‌های ارتباطی شماری از قریه‌ها در پنجشیر مسدود است و تاکنون گزارش‌هایی از رقم تلفات انسانی در این قریه‌ها در دست نیست.
در همین‌حال، سفارت ایالات متحده امریکا در کابل، نسبت به حوادث طبیعی در افغانستان ابراز تاسف و با قربانیان این حوادث اعلام غم‌شریکی کرده است. این سفارت در اعلامیه‌ای گفته است که ایالات متحده امریکا و دیگر شرکای بین‌المللی‌اش آماده‌اند تا به آسیب‌دیدگان حوادث طبیعی در افغانستان کمک‌های بشری کنند.
برف‌‌کوچ‌ و سیلاب‌های اخیر در برخی از ولایات کشور، تاکنون صدها قربانی گرفته است. برف‌کوچ‌های اخیر در ولایت پنجشیر، بیشترین تلفات را به‌دنبال داشته است. عملیات نجات در ولایت پنجشیر ادامه دارد، گفته می‌شود این عملیات به کندی به پیش می‌رود.
حکومت افغانستان در پی ‌افزایش تلفات انسانی در نتیجه حوادث طبیعی، سه روز ماتم ملی اعلام کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :