ممنوعیت خیانت بعد از ازدواج در کوریای جنوبی برداشته شد

به حکم عالی‌ترین دادگاه کوریای جنوبی، خیانت جنسی زوج‌ها پس از ازدواج دیگر جرم تلقی نمی‌شود. بنا به قانونی که از سال ۱۹۵۳ در کوریای جنوبی به اجرا در می‌آمد زوج‌های خیانتکار با مجازاتی تا دو سال حبس مواجه بودند.
کوریای جنوبی تا پیش از این یکی از سه کشور آسیایی بود که خیانت جنسی زوج‌های مزدوج را جرم می‌دانست.
از سال ۲۰۰۸ نزدیک به ۵۵۰۰ نفر در کوریای جنوبی به اتهام خیانت جنسی در دادگاه‌ها محکوم شدند.
به گزارش بی‌بی‌سی، روز پنج‌شنبه هفت تن از قضات هیات ۹ نفره دیوان عالی کوریای جنوبی، به لغو ممنوعیت خیانت جنسی یا زنای محصنه رای دادند.
به عقیده این قضات، جرم دانستن خیانت جنسی از مصادیق دخالت در احوال شخصی مردم است و با قانون اساسی کوریای جنوبی تعارض دارد.
به گفته پارک هان‌چول، قاضی سرپرست هیات قضات در این دادگاه، تصور عمومی درباره حقوق جنسی افراد تحول یافته است: «حتا اگر خیانت باید از نظر اخلاقی محکوم شود اقتدار حاکمیت نباید در امور شخصی شهروندان دخالت کند.»
در سال‌های اخیر صدها تن از شهروندان کوریای جنوبی به اتهام خیانت جنسی در دادگاه محکوم شدند اما عده کمی از آنها به زندان رفتند.
لیم جی‌بونگ استاد حقوق در دانشگاه سوگانگ در سیول به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است: «اخیرا بسیار به ندرت دیده شده که فردی محکوم به خیانت جنسی دوران زندان را بگذراند و شمار محکومیت‌ها و اتهام‌ها تا حد زیادی کاهش یافته است.»
پیشتر قانون ممنوعیت خیانت جنسی برای زوج‌های مزدوج چهار بار بررسی شده و هر بار تایید شده بود.

اشتراک گذاري با دوستان :