معتادی که حالا در هرات معالج شده است

ضیا فیضی مهاجر افغانی که ۲۲ سال از عمر خود را با استفاده کردن مواد مخدر در ایران سپری کرده، حالا یک کلینیک تداوی معتادین در هرات باز کرده و دیگر معتادان موادمخدر را تداوی می‌کند.
ضیا فیضی که دو دهه پیش برای کار به ایران رفته بود، پس از رو آوردن به استفاده از موادمخدر خانواده‌‌اش را نیز از دست داد و آواره‌ جاده‌ها شد. اما او تصمیم گرفت با اشتراک در برنامه دقیق و حساب شده تحت نام «معتادان گمنام» در ایران دوباره به زندگی عادی برگردد.
ضیا بعد از ترک اعتیاد از طریق این برنامه، اکنون به افغانستان بازگشته و از هشت ماه به این‌سو با ایجاد یک مرکز درمانی در شهرک شیخ احمد کهدستانی هرات سعی در انتقال تجربیاتش به سایر معتادان گرفته است.
کلینیک درمانی ضیا فیضی مرکز کاملا رایگان برای افراد معتاد است که تنها سعی دارد با دو روش ساده یعنی گفتگو و آب درمانی تا به حال ۴۵۰ فرد معتاد را در ولایت هرات از دام اعتیاد برهاند. او روش‌های غلبه بر اعتیاد را به معتادان می‌آموزاند.
به گزارش صدای امریکا، ضیا فیضی می‌گوید که چند سال پیش وقتی که برای ترک اعتیاد به کلینک‌های مختلف در ایران، پاکستان و حتا افغانستان مراجعه کرد، تنها به او داروهای مسکن تجویز کردند،؛ روشی که هیچ‌گاه نتوانست او را از چنگ اعتیاد برهاند.
فیضی می‌گوید که استفاده از دوا به تنهایی نمی‌تواند راه مناسب برای درمان اعتیاد باشد، زیرا به گفته وی این دواها تنها درد ناشی از اعتیاد را از جسم دور می‌سازد اما روح معتادان هم‌چنان با اعتیاد دست و گریبان می‌ماند.
از گذشته‌های دور می‌گویند که موسیقی غذای روح است. ضیا نیز بر این باور است که موسیقی نیز می‌تواند راه مناسب درمانی برای ترک اعتیاد باشد.
او در مرکز درمانی‌اش آلات موسیقی را نیز در اختیار معتادان قرار می‌دهد تا ضمن یادگیری موسیقی، از این آلات برای بیان درد و احساسات‌شان استفاده کنند.
معتادانی که هم اکنون در این کلینیک در حال ترک اعتیاد می‌باشند نیز راهکارهای موجود در این مرکز درمانی را موثر در بهبود شرایط جسمانی‌شان بیان می‌کنند.
این معتادان می‌گویند که پس از بهبود یافتن و به‌دست آوردن سلامتی دوباره، توانسته‌اند موقف اجتماعی‌شان را در جامعه و خانواده به دست آرند.
هم‌اکنون ۱۳۰ معتاد در این مرکز درمانی حضور دارند که تنها با دو روش ساده سعی در کنار گذاشتن اعتیاد و بازگشت به زندگی عادی دارند.

اشتراک گذاري با دوستان :