آزار جنسی کودکان در مراکز پناهجویان استرالیا

دولت استرالیا وجود آزار و تعدی جنسی به کودکان در اردوگاه‌های مهاجران را تایید کرده است.
کن دوگلاس، از مقامات وزارت مهاجرت و مرزبانی استرالیا در گزارشی به کمیته امور مهاجرت سنای این کشور گفته است که در مراکز ویژه نگهداری پناهجویان مواردی از آزار و تعدی جنسی بروز کرده و در چند مورد، کودکان و نوجوانان از قربانیان این‌گونه وقایع بوده‌اند.
به نقل از بی‌بی‌سی، این مقام استرالیایی گفته است که هنوز نمی‌تواند از موارد آزار جنسی و شمار کودکان قربانی آنها آمار دقیقی ارایه بدهد.
پیشتر برخی از رسانه‌های استرالیا گزارش کرده بودند که مقامات دولتی مشغول بررسی ۴۴ مورد آزار و تعدی جنسی نسبت به کودکان طی سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ هستند که پنج مورد با آزار و تعدی به افراد زیر سن شانزده سال در مراکز پناهجویان در جزیره نورو در اقیانوس آرام ارتباط داشته است.
روزنامه مورنینگ هرالد سیدنی هم نوشته است که طی دو سال گذشته، ۱۹ گزارش از بروز تعدی و آزار جنسی در «تسهیلات بازداشتگاه» نورو دریافت شده است که پنج مورد آن به کودکان و نوجوانان زیر شانزده سال مربوط بوده است.
روز سه‌شنبه، مایکل پزولو، مدیرکل وزارت مهاجرت استرالیا، در جلسه ویژه سنای این کشور گفت که در حال حاضر، ۱۲۶ کودک و نوجوان در اردوگاه‌های ویژه پناهجویان اقامت دارند اما کمتر از ۲۰ تن از آنان با احتمال اقامت بلند مدت در این مراکز مواجه هستند. کودکانی که احتمال اقامت بلند مدت آنان در اردوگاه می‌رود از کسانی هستند که والدین یا افراد بزرگسال همراه آنان دارای مسایل قضایی و امنیتی هستند.
آقای پزولو گفت که گزارش‌های آزار و تعدی جنسی به کودکان در این مراکز به سال ۲۰۰۸ باز می‌گردد.
مقامات وزارت مهاجرت استرالیا گفته‌اند که دولت تمامی تلاش خود را برای انتقال کودکان از این مراکز به کار گرفته است و افزوده‌اند که موضوع تعدی جنسی به کودکان به طور جدی پیگیری می‌شود.
در سال‌های اخیر، دولت‌های استرالیا از هر دو حزب اصلی این کشور به خاطر سیاست سختگیرانه نسبت به پناهجویان هدف انتقاد شدید نهادهای مدافع حقوق بشر آن کشور قرار داشته‌اند. به خصوص، تصمیم به انتقال پناهجویان به مراکزی در خارج از سرزمین اصلی استرالیا تا پایان رسیدگی به درخواست پناهندگی آنان انتقاد گسترده مدافعان حقوق بشر و هم‌چنین نهادهای سازمان ملل را به دنبال داشته است.

اشتراک گذاري با دوستان :