آدم‌ربایی داعشی

- بیژن

مقام‌های محلی زابل و قندهار خبر داده‌اند که گروهی از افراد مسلح نقاب‌دار، برخی از مسافران هزاره‌تبار را از مسیر کابل- قندهار، به گروگان گرفته‌اند. تا هنوز روشن نیست که گروگان‌گیرها به کدام سازمان تروریستی تعلق دارند و هدف‌شان از این آدم‌ربایی چیست. اما با توجه به اعلام دشمنی گروه داعش با شیعیان، عده‌ای گمانه‌زنی می‌کنند که گروگان‌گیرها وفادار به سازمان تروریستی داعش هستند. چندی پیش در رسانه‌ها، تصاویری به نشر رسید که نشان می‌داد افراد ریشوی اسپ‌سوار و تفنگ‌به‌دست، در بخش‌هایی از زابل و هلمند، به گروه تروریستی داعش بیعت می‌کنند. این رویداد زنگ خطر داعش را بار دیگر به صدا درآورد. به‌نظر می‌رسد که داعش به‌وسیله کیسه‌های پولی که در موصل به‌دست آورده، در بخش‌های مختلف دنیا نفوذگذاری کرده است. شاید این گروه تروریستی، از طریق پرداخت پول، بیعت شماری از فرماندهان طالبان را خریده باشد. به احتمال زیاد آن‌عده از فرماندهان طالبان که از سرنوشت ملاعمر اطلاع ندارند، یا طرفدار مذاکره نیستند، از این به بعد ترجیح می‌دهند. زیر پرچم داعش به خون‌ریزی ادامه دهند. نشر خبر مذاکرات قریب‌الوقوع کابل با شورای کویته، شاید شماری از فرماندهان طالبان را سرخورده کرده باشد. این فرماندهان رادیکال به احتمال قوی به داعش بیعت خواهند کرد. هم‌چنان آن‌عده از فرماندهان طالبان که به رهبران پاکستان‌نشین‌شان بی‌باور شده‌اند نیز به احتمال زیاد داعشی می‌شوند. چندی پیش جنرال پرویز مشرف، حاکم نظامی پیشین پاکستان در مصاحبه‌ای با روزنامه انگلیسی‌زبان گاردین چاپ لندن اذعان کرد که پاکستان در زمان حاکمیت او، طالبان را تقویت کرد تا در برابر نفوذ هند در افغانستان، مقابله کند. این سخنان مشرف به داعیه طالبان آسیب جدی وارد کرد.
حرف‌های مشرف نشان داد که طالبان، بیش از آن‌که سازمانی با آرمان‌های مذهبی باشد، گروهی است که برای منافع امنیتی پاکستان می‌جنگد. این امرشاید بسیاری از فرماندهان و ستیزه‌جویان طالب را نسبت به رهبران‌شان بی‌باور کرده باشد. رهبرانی که در پاکستان نشسته‌اند، به صفوف طالبان فرمان جنگ می‌دهند، اما خود در خدمت اهداف ارتش پاکستان‌اند. این احتمال جدی است که فرماندهان سرخورده‌ی طالب، داعشی شوند. گزارش‌هایی وجود دارد که در صفوف طالبان فرماندهان و جنگجویان سلفی نیز حضور دارند. به رغم این‌که رهبران طالبان خودشان را احناف راسخ‌العقیده می‌دانند، برخی از سلفی‌ها در صفوف آنان حضور دارند.
بسیاری از مدرسه‌های دینی پاکستان توسط سلفی‌ها تمویل می‌شوند. این مدارس سلفی‌گری را به شاگردان‌شان تعلیم می‌دهند. در تعالیم سلفی به صراحت از لزوم سپردن خلافت به یک عرب یا قریشی سخن گفته می‌شود. جنگجویانی که شاگردان یا فارغان این مدارس دینی بوده‌اند، طبیعی است که به داعش اعلام بیعت می‌کنند. واقعیت دیگر این است که حالا داعش پرچم جنگ با تمدن معاصر را از القاعده گرفته است. درست است که طالبان اولین گروهی بودند که به نام امارت جنگیدند و از رهبران عرب القاعده بیعت گرفتند، اما حالا داعش این پرچم را به‌دست گرفته است. چنین می‌نماید که تاریخ مصرف القاعده به پایان رسیده است. بسیاری از گروه‌های ستیزه‌جوی مذهبی در خاورمیانه و افریقا به داعش اعلام وفاداری کرده‌اند. این‌ها همه نشان‌دهنده این است که برای جوانان بنیادگرا حالا داعش جذاب‌تر از هر سازمان ستیزه‌جوی دیگر است. نکته دیگر این است که داعش با تسخیر شهر موصل عراق، پنج‌صد میلیون دالر به‌دست آورد. علاوه بر این، شیخ‌ها و منابع دیگر هم به این گروه پول می‌دهند. این همه پول و منابع حالا در اختیار هیچ سازمان تروریستی دیگر نیست.
جنگ، به منابع مالی و اسلحه نیاز دارد. کسی‌که مشتاق درگیری و جنگ باشد، داعش سازمانی است که می‌تواند برایش منابع فراهم کند. این واقعیت‌ها نشان می‌دهد که تهدید داعش در افغانستان جدی است. شاید حلقات بنیادگرا و پولدار در کشورهای حوزه خلیج هم بدشان نیاید که از طریق هواداران این گروه، جنگ فرقه‌ای را در افغانستان دامن بزنند. ربودن مسافران مسیر راه کابل- قندهار می‌تواند نخستین جرقه ظهور داعش در افغانستان تعبیر شود. سال گذشته، خبرهایی در سانه‌های بین‌المللی پخش شد که برخی از شهروندان شیعه‌مذهب افغانستان، از راه ایران به سوریه رفته‌اند تا در کنار ارتش بشار اسد علیه مخالفان او بجنگند.
گزارش‌هایی هم در رسانه‌ها به نشر رسید که سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی حکومت ایران، شهروندان شیعه‌مذهب افغانستان را پول می‌دهند تا به نبرد سوریه بروند. برخی از رسانه‌ها کلیپ تصویری منسوب به شهروندان شیعه‌مذهب افغانستان را پخش کردند که گویا در نبرد سوریه به نفع دولت بشار اسد شرکت کرده‌اند. روشن است که این خبرها را حلقات افراطی طرفدار گروه‌های سلفی و داعش نیز شنیده‌اند. این احتمال وجود دارد که جنگجویان سیاه‌پوش منسوب به داعش، مسافران راه کابل- قندهار را به قصد انتقام‌گیری ربوده باشند. روشن است که در خوانش داعش از دین، چیزی به نام مسوولیت فردی و برائت ذمه به رسمیت شناخته نمی‌شود. مسوولان امنیتی ولایات زابل و قندهار باید مسافران را نجات دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :