مردان مسلح ۳۰ مسافر هزاره را در زابل ربودند

۸صبح، کابل: افراد مسلح ناشناس، ۳۰ مسافر را در شاهراه کابل-قندهار ربوده‌اند. گفته می‌شود که ربوده‌شدگان مهاجران هزاره بودند که از ایران به کشور باز می‌گشتند. اما مسوولان شرکت مسافربری غزنی پیما که مسافران را انتقال می‌دادند، شام روز گذشته در گفتگو با ۸صبح گفتند که در بین این ۳۰ تن غیرهزاره‌ها نیز بودند. تلاش‌ها برای ارتباط با مسافران ربوده‌شده به نتیجه‌ای نرسیده و ربایندگان تلیفون‌های مسافران را گرفته‌اند.
هنوز هیچ گروهی مسوولیت ربودن این مسافران را به عهده نگرفته است ولی نمایندگان زابل در پارلمان بارها از فعالیت گروه داعش در این ولایت شکایت کرده‌اند. این نمایندگان گفته‌اند که صدها تن که مردم محل زبان آن‌ها را نمی‌فهمند، روستاییان را از خانه‌های‌شان بیرون کرده و خود با خانواده‌های‌شان در این خانه‌ها جابه‌جا شده‌اند. براساس اظهارات این نمایندگان جنگجویان داعش در ولسوالی خاک افغان فعال هستند. خبرنگار ۸صبح در قندهار می‌گوید مسافران به یکی از مناطق دوردست خاک افغان انتقال داده شده‌اند.
وزارت داخله افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که جستجوها برای یافتن مسافران ربوده‌شده آغاز شده است. در این اعلامیه که بعد از ظهر روز گذشته به نشر رسید آمده است: «نورالحق علومی وزیر امور داخله کشور به مسوولین امور هدایت داده است تا هرچه عاجل وارد اقدام شده و در قسمت رهایی اختطاف‌شدگان و حفاظت جان آنان و مردم نهایت تلاش نمایند.»
مسوولان شرکت غزنی پیما گفتند که این مسافران با دو بس مسافربری به طرف کابل در حرکت بودند که ناوقت روز دوشنبه ۴ حوت، در راه ولسوالی شاه‌جوی زابل به چنگ افراد ناشناس افتادند.
مسوولان محلی در زابل گفته‌اند که ربایندگان لباس‌ سیاه بر تن داشته و نقاب به صورت زده بودند. برخی از مسوولان محلی در زابل گفته‌اند که ربایندگان با زبان‌های غیر از دری و پشتو صحبت می‌کردند.
نصیر نماینده این شرکت در زابل گفته که نقاب‌پوش‌ها از همه خواستند که تذکره خود را نشان دهند و سپس مردان هزاره‌ را با خود بردند و بقیه مسافران برای دو ساعت در محل ماندند.
نماینده شرکت غزنی پیما می‌گوید که در طول دو ساعت پس از این گروگان‌گیری، هیچ مامور پولیس یا سرباز اردوی ملی از محل عبور نکرد و بعد از دو ساعت نیروهای اردوی ملی به محل رسیدند و بقیه مسافران را به کابل و قندهار انتقال دادند.
گفته می‌شود ربوده‌شده‌ها خانواده‌های مهاجرانی بوده‌اند که از ایران به کشور باز می‌گشتند.

اشتراک گذاري با دوستان :