روسیه خواستار امضای موافقت‌نامه امنیتی با افغانستان شد

الکساندر منتیسکی سفیر روسیه در افغانستان، در دیدار با محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی گفته که کشورش خواهان امضای موافقت‌نامه امنیتی با افغانستان است.
سفیر روسیه ابراز امیدواری کرده است که کابل به خواست مسکو مبنی بر امضای موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و روسیه جواب مثبت بدهد.
به گزارش خبرگزاری بخدی، سفیر روسیه در کابل گفته است که مسکو از سال ۲۰۱۰ تاکنون برای بیش از سه‌صد تن از نیروهای امنیتی افغانستان زمینه آموزش کوتاه‌مدت و درازمدت را فراهم کرده است.
الکساندر منتیسکی از انتقال زودهنگام گروهی از ماموران وزارت داخله برای آموزش به روسیه نیز خبر داده است.
الکساندر منتیسکی پیشتر در دیدار با اشرف غنی گفته بود که کشورش برای حمایت از حکومت جدید افغانستان آماده است.
او گفت که در زمان ماموریتش در افغانستان، تلاش خواهد کرد تا روابط میان افغانستان و روسیه گسترش پیدا کند و همزمان تاکید کرده که کشورش آماده است تا پروژه‌های ساختمانی نا‌تمام را در افغانستان آغاز و خاتمه دهد.
شماری از آگاهان می‌گویند که روسیه با خروج بخش عمده نیروهای ناتو از افغانستان و پایان ماموریت جنگی این نیروها، در صدد گسترش نفوذ خود در افغانستان است.
مقام‌های روسی نیز اعلام کرده‌اند که با پایان ماموریت جنگی نیروهای ناتو از افغانستان، روسیه از این کشور حمایت می‌کند.
با این حال سفیر روسیه در افغانستان در دیدار خود با محمد محقق گفته که بر اساس قرار داد امضا شده میان امریکا و روسیه، مسکو شصت و سه فروند هلیکوپتر ام آی ۱۷ را به حکومت افغانستان می‌سپارد و پرزه‌های این هلیکوپترها را نیز تهیه کرده و خلبان‌های افغانستان را آموزش می‌دهد.
سفیر روسیه هم‌چنین گفته که حجم مبادلات تجارتی میان افغانستان و روسیه در سال گذشته حدود ۹۶۶ میلیون دالر بوده است که این میزان نشان دهنده روابط خوب دو کشور است.
به گفته سفیر روسیه در کابل، کمیسیون بین دولتی که در باره اقتصاد و تجارت دو کشور کار می‌کند سال گذشته نشستی را در کابل برگزار کرده و ابراز امیدواری کرد که با اعلام شدن اعضای باقی مانده کابینه دولت افغانستان، نشست بعدی این کمیسیون در مسکو برگزار شود.

اشتراک گذاري با دوستان :