حامد کرزی ماموریت ناتو را ناکام خواند

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین بیلانس ناامیدکننده‌ای از ماموریت ۱۳ ساله نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان ارایه کرده است.
رییس‌جمهور پیشین گفته است ماموریت جنگی نیروهای ناتو که در طول۱۳ سال هزاران قربانی داد، ناکام بوده است. به نقل از دویچه‌وله، او در گفتگویی با خبرگزاری آلمانی «دی پی ای» و شبکه اول تلویزیون آلمان با ابراز همدردی به خانواده‌های این قربانیان گفت: «اما این که آیا این قربانی‌ها برای یک چیز خوب بوده است، آیا ما پیروز شده‌ایم، آیا ما شاهد نتایج آن بوده‌ایم، در این موارد من نظر دیگری دارم.»
حامد کرزی ماموریت جنگی نیروهای بین‌المللی را «منفی» ارزیابی کرده اما از کمک‌های ملکی به افغانستان سپاس‌گزار است.
آقای کرزی گفته که ایالات متحده امریکا و ناتو برای مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و رادیکالیسم به افغانستان آمدند، اما به این هدف نایل نشدند. وی می‌گوید: «افراط‌گرایی نابود نشده بلکه افزایش یافته است. حالا نسبت به هر زمان دیگر در تاریخ بشریت مشکل ناشی از افراط گرایی در جهان زیادتر است. مشکلات بیشتر از این ناحیه در منطقه وجود دارد.»
رییس‌جمهور پیشین در این مصاحبه گفته است که حالا تهدید نه تنها از سوی القاعده بلکه از جانب گروه تروریستی داعش وجود دارد. آقای کرزی افزوده است: «چه اشتباهی، چه سیاستی به این انجامید؟ این‌ها همه سوال‌هایی اند که امریکایی‌ها و غربی‌ها باید به آن‌ها پاسخ بدهند.»
ناتو بعد از ۱۳ سال مبارزه با تروریسم در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی به ماموریت جنگی خود پایان داد. ناتو حالا در ماموریت «حمایت قاطع» از نیروهای امنیتی افغانستان با آموزش و مشوره‌دهی کمک می‌کند. نیروهای امریکایی اما مانند گذشته تروریست‌ها را هدفمندانه مورد حمله قرار می‌دهند.
حامد کرزی گفته است که از آموزش نیروهای امنیتی افغانستان توسط سربازان بین‌المللی حمایت می‌کند، «اما من از انجام عملیات نظامی آن‌ها در داخل خاک افغانستان حمایت نمی‌کنم.»

اشتراک گذاري با دوستان :