ترازوی بلند تناژ تورخم بزرگ‌ترین منبع فساد

- غازی، جلال آباد

مسوولان محلی ولایت ننگرهار، ترازوی بلند تناژ گمرک تورخم را بزرگ‌ترین منبع فساد می‌خوانند و می‌گویند که شماری از مسوولان این گمرک، ماهانه از بابت این ترازو بیش از ۱۰۰ میلیون افغانی را حیف‌ومیل می‌کنند.
ترازوی بلند تناژ به‌منظور تعیین وزن دقیق موترهای باربری، در زمان حامد کرزی رییس‌جمهوری پیشین در گمرک تورخم نصب شد. عایدی که از بابت این ترازو به‌دست می‌آید، به‌منظور ترمیم و ساخت‌وساز سرک‌ تورخم استفاده می‌شود.
براساس لایحه‌ای که از سوی وزارت فواید عامه تهیه شده، موترهای دارای ۲۲ تایر، جواز انتقال ۵۸ تن بار را دارند. موترهای دارای ۱۷ تایر جواز انتقال ۴۸ تن و موترهای باربری ۱۶ تایره جواز انتقال ۳۵ تن بار را دارند.
بر مبنای لایحه وزارت فواید عامه، بازرگانانی که حدود یک تن مال بیشتر انتقال دهند، حدود سه هزار افغانی جریمه، رانندگانی که از ۲ تن بیشتر انتقال دهند، ۷ هزار افغانی، از هر سه تن بار اضافه حدود ۱۲ هزار افغانی و بالاترین جریمه ۴۸ هزار افغانی تعیین شده است. در صورتی‌که رانندگان براساس لایحه وزارت فواید عامه عمل کنند، تنها ۱۰۰ افغانی می‌پردازند.
اما اکنون مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند که از زمان نصب این ترازو، ماهانه صدها میلیون افغانی توسط برخی از افراد حیف‌ومیل شده است.

حیف‌ومیل ۹۰ درصد عواید

عطاالله لودین، والی ننگرهار، نصب ترازوی بلند تناژ در شهرک تورخم را منبع فساد می‌داند و می‌گوید که در موجودیت این ترازو ۹۰ در صد پول در جیب‌های شماری از افراد واریز می‌شود.
آقای لودین به ۸صبح گفت: «یک ماه می‌شود که این ترازو فعال شده است، تاهنوز ۱۵۰میلیون افغانی از این بابت جمع شده است که از این میان ۷ میلیون به بودجه دولت رفته و ۱۴۳میلیون دیگر به جیب‌های شخصی افتاده است.»
به‌گفته او، در تراژوی بلندتناژ تورخم، باندهای مافیا شریک‌اند و این ترازو را بهترین ابزار برای درآمد خود تبدیل کرده‌اند. او افزود: «این ترازو برای جلوگیری از تخریب سرک نصب شده بود، اما این طور نشد. موترها وزن زیاد بار می‌کنند و پول جریمه‌شان به‌جای ساخت سرک به جیب دیگران انتقال می‌کند. منحیث مسوول یک ولایت هم‌چو عملی برایم قابل پذیرش نیست.»
با این حال، آقای لودین می‌گوید که شماری از افراد، رییس‌جمهوری پیشین را وادار کرده تا این ترازو باز شود؛ در حالی‌که این ترازو راه را برای خیانت و فساد باز کرده است. او هم‌چنین می‌گوید در صورتی‌که مشکل ترازوی بلند تناژ حل نشود، از سمت خود استعفا خواهد داد. شماری از رانندگان نیز می‌گویند که افرادی که مسوولیت ترازوی بلند تناژ شهرک تورخم را به عهده دارند، از هر راننده پول می‌گیرند.
نصیرالدین، از رانندگانی که در نزدیکی این ترازو ایستاده است می‌گوید که از پشاور ۳۶ تن مال بار کرده است، اما مسولان ترازو برای گرفتن پول بیشتر، مدعی‌اند که بیش از ۳۶ تن کالا بار کرده است.
او گفت: «دو شب را در شهرک تورخم سپری کردم. این مردم از من ۱۵ هزار افغانی می‌خواهند، صاحب مال نیز این‌حا نمی‌آید. من براساس لایحه وزارت فواید عامه ۳۶ تن مال بار کردم؛ اما نمی‌دانم چرا باید ۱۵ هزار افغانی پول بیشتر بدهم.»

عدم رسیدگی به مشکل رانندگان

به‌گفته او، اکثریت رانندگان در شهرک تورخم با مسوولان اداره ترازوی بلند تناژ با مشکل روبه‌رو هستند و در جریان چند ماه گذشته هیچ اداره‌ای به مشکل آنان رسیدگی نکرده است: «مسوولان ترازو به جای ۱۰۰ افغانی حدود یک هزار افغانی از رانندگان می‌گیرند. اگر پارچه بگیریم باید یک هزار پرداخت کنیم، اگر نگیریم باید ۷ تا ۸ هزار کلدار پاکستانی بپردازیم. از ۱۰۰ افغانی پول‌های بیشتر آن را به جیب خود می‌اندازند.»
زیارمل، از مسوولان این ترازو که با ۸صبح صحبت می‌کرد پذیرفت که آنان از لایحه تعیین شده عدول می‌کنند.
او گفت: «این کار را به خاطری انجام می‌دهیم که بسیاری از رانندگان موترها از حد تعیین شده، اموال زیاد بار می‌کنند و اگر پول مشخص را از آنان بگیریم یک ظلم پنداشته خواهد شد.» از سوی دیگر، شماری از بازرگانان نیز می‌گویند که در جریان سه ماه گذشته فساد مالی و اداری در گمرک تورخم به اوج خود رسیده است و مسوولان ترازوی بلند تناژ روزانه پول هنگفتی از عواید دولت را به جیب خود واریز می‌کنند.
احمد مخلص، از بازرگانان کشور به ۸صبح گفت: «از سه ماه به این‌سو فساد اداری به اوج خود رسیده است و به اجناس آنان بدون عدم پرداخت رشوه اجازه داده نمی‌شود.»

نفوذ زورمندان

آقای مخلص می‌گوید که مسوولان ترازوی بلند تناژ به‌منظور ساخت و ترمیم سرک‌ها از موترهای آنان پول هنگفی می‌گیرند: «ای کاش به وسیله این ترازو جلو تخریب سرک گرفته ‌شود. برخی از افراد زورمند آزادانه مال بیشتر را انتقال می‌دهند و به آنان نیز اجازه ورود داده می‌شود؛ اما کسانی‌که قانون را رعایت می‌کنند باید رشوه بپردازند.»
اما امین‌الله صافی، مسوول این ترازو فساد مالی و اداری در این اداره را رد می‌کند.
آقای صافی می‌گوید که همه روزه از ۳۰ تا ۸۰ موترکه وزن زیاد را بار کرده باشد از راه تورخم عبور می‌کند: «از آن عده موترهایی که وزن مشخص داشته باشد، فقط ۱۰۰ افغانی می‌گیریم و اگر وزن موترها زیاد باشد در آن صورت مطابق قانون آنان را جریمه می‌کنیم. ورق جریمه از سوی وزارت مالیه دیزاین شده که در تمام افغانستان پیدا نمی‌شود.»
به‌گفته او، رانندگانی که جریمه می‌شوند، یک برگه جریمه به آنان داده و یک برگه به وزارت مالیه فرستاده می‌شود. او افزود: «یک کاپی برگه به رانندگان، یک کاپی به وزارت مالیه و یکی آن در این‌جا آرشیف می‌شود. من بارها خودم اعلام کرده‌ام هر کسی که شکایت دارد، باید ما را در جریان قرار دهد تا قانون‌شکنان را به ارگان‌های عدلی معرفی کنیم.»

دخالت مقام‌های سنا در گمرک تورخم

در عین حال، شماری از مسوولان محلی ولایت ننگرهار که نمی‌خواهند نام‌شان در گزارش ذکر شود، می‌گویند که مدیریت ترازوی بلند تناژ به عهده‌ی یکی از بستگان فضل‌هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا می‌باشد.
آنان می‌گویند که مسوولان محلی ننگرهار نیز تاکنون قادر نشده‌اند جلو فساد مالی و اداری را در گمرک تورخم بگیرند. این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که محمد اشرف‌غنی به تاریخ ۲۵ دلو سال جاری خورشیدی از طریق کنفرانس ویدیویی با والیان ولایت‌های شرق کشور، از فساد گسترده در گمرک تورخم به شدت انتقاد کرده است.
عطاالله لودین، والی ننگرهار نیز موضوع فساد در ترازو تورخم را آشکار کرده است: «عوایدی که به‌عنوان ترازو گرفته می‌شود، صرف ۱۰ درصد آن به خزانه دولت تحویل می‌شود و ۹۰ در صد در جیب‌های شخصی می‌افتد.»
اما رییس‌جمهور غنی، از طریق این کنفرانس ویدیویی با والی ننگرهار وعده کرده که در جریان هفته آینده به ریاست سرپرست وزارت فواید عامه یک هیات را به‌منظور بررسی دقیق موضوع به تورخم خواهد فرستاد.
شماری از اعضای شورای ولایتی ننگرهار از اقدام رییس‌جمهوری غنی استقبال می‌کنند، اما می‌گویند که هیات نباید دستور مسدود شدن ترازو را بدهند.
ذبیح‌الله زمری، عضو شورای ولایتی ننگرهار می‌گوید که راه‌حل برکناری افراد مفسد از راس ترازوی بلند تناژ است و مسدود کردن این ترازو راه‌حل مناسب پنداشته نمی‌شود.
آقای زمری گفت: «این راه درست نیست که این ترازو بند شود، زیرا این سرک دیگر هم تخریب می‌شود، بل مسوولانش باید تغییر کنند و و ترازو را باید از انحصار افراد مفسد بیرون کنند.»

اشتراک گذاري با دوستان :