نیروهای ترکیه برای تخلیه مقبره سلیمان شاه به سوریه رفتند

صدها نفر از نیروهای نظامی ترکیه با موترهای زرهی وارد منطقه‌ای در شمال سوریه شدند تا مقبره سلیمان شاه، یکی از آرامگاه‌های تاریخی عثمانی را تخلیه و محافظان آن را از محل خارج کنند.
به نقل از بی‌بی‌سی، احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه با تایید موفقیت‌آمیز بودن این عملیات گفت کشورش برای این کار از هیچ‌کس درخواست مجوز نکرده است.
او گفت دستور این عملیات را دولت ترکیه صادر کرده و بعد از تایید رییس جمهور (رجب طیب اردوغان) توسط نیروهای مسلح این کشور اجرا شده است.
مقبره سلیمان شاه، پدربزرگ عثمان اول، بنیانگذار امپراتوری عثمانی، در حدود ۴۰ کیلومتری جنوب مرز ترکیه در ولایت حلب سوریه بود.
بر اساس پیمانی که در سال ۱۹۲۱ میلادی امضا شد، این آرامگاه تنها قلمرو ترکیه در خارج از این کشور است و در واقع آنکارا آن را بخشی از خاک خود می‌داند.
احمد داوود اوغلو تایید کرد که در عملیات نیروهای ترکیه، ۳۸ سرباز ترک مستقر در آرامگاه در امنیت کامل از محل خارج شده‌اند.
به گفته آقای داووداوغلو نیروهای ترکیه بنای آرامگاه را پس از تخلیه نیروهای محافظ آن، تخریب کرده‌اند. به نظر می‌رسد این کار برای جلوگیری از استفاده شبه‌نظامیان دولت اسلامی (داعش) از این بنا صورت گرفته است.
وزیر امور خارجه ترکیه هم گفت که مقبره شاه سلیمان به منطقه‌ای نزدیک‌تر به مرز منتقل خواهد شد تا از درگیری‌های سوریه در امان بماند.
در ماه مارچ ۲۰۱۴ داعش تهدید کرد که اگر محافظان ترک مقبره طی سه روز از محل خارج نشوند، به این آرامگاه حمله خواهد کرد. اما این تهدید هرگز عملی نشد.
رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در سال ۲۰۱۲ میلادی و هم‌زمان با اوج گرفتن جنگ داخلی سوریه هشدار داد که هر گونه حمله به آرامگاه شاه سلیمان، حمله به خاک ترکیه تلقی خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :