مبادله اسرا بین اوکراین و جدایی‌طلبان

گزارش‌ها حاکی است که جدایی‌طلبان شرق اوکراین شامگاه روز شنبه، ۱۳۹سرباز اسیر اوکراینی را با ۵۲ جدایی‌طلب در منطقه‌ای در نزدیکی شهر لوهانسک مبادله کرده‌اند.
به نقل از رادیو فردا و به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس،‌ پترو پروشنکو، رییس‌جمهور اوکراین، در حساب کاربری توییتر خود این خبر را تایید کرده است.
بر اساس توافق‌نامه مینسک که با پادرمیانی رهبران فرانسه و آلمان امضا شد، دولت اوکراین و شورشیان شرق موظف‌اند تمامی اسرای جنگی خود را با هم مبادله کنند. تعداد دقیق اسرای طرفین مشخص نیست.
در همین حال، جان کری،‌ وزیر خارجه امریکا گفته است که ایالات متحده و کشورهای اروپایی در حال مذاکره بر سر تشدید تحریم‌های روسیه هستند و باراک اوباما طی روزهای آینده در خصوص گام‌های بعدی در قبال بحران اوکراین تصمیم خواهد رفت.
به گزارش خبرگزاری رویترز، ‌جان کری که پس از دیدار با فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا در لندن صحبت می‌کرد، تصریح کرده است که پس از نقض توافق آتش بس توسط روسیه رییس جمهور امریکا در خصوص ارسال سلاح به اوکراین یا تشدید تحریم‌های روسیه تصمیم گیری خواهد کرد.
وزیر امور خارجه امریکا گفته است: «پیش‌بینی می‌کنم در چندروز آینده گزینه‌های پیش رو را بررسی می‌کند و در خصوص آنها تصمیم گیری می‌کند، چنین تصمیمی گام بعدی خواهد بود.»
جان کری اضافه کرده است: «بحث‌های جدی بین ما و کشورهای اروپایی متحد ما در جریان است تحریم‌های بعدی چه خواهند بود و چه زمانی باید اعمال شوند.»
وزیر امور خارجه امریکا گفته است: «مطمینم اقدامات مضاعفی در پاسخ به نقض آتش بس انجام خواهد شد.»
در همین حال، فیلپ هاموند، ‌وزیر خارجه بریتانیا هم روسیه را به «مواردی از نقض» توافق جدید آتش بس میان دولت اوکراین و شورشیان هوادار مسکو متهم کرد.
این در حالی است روز شنبه به دعوت دولت روسیه هزاران تن در مسکو در سالگرد آنچه که «کودتا» علیه دولت طرفدار روسیه در اوکراین می‌خواندند، تظاهرات کردند.

اشتراک گذاري با دوستان :