از داعش غافل نشوید

دیروز اعلام شد که داعش یک زیارت را در لوگر نابود کرده است. رسانه‌های کشور تقریبا هر هفته جنگجویان اسپ‌سوار را با ریش‌های بلند نشان می‌دهند که پرچم گروه داعش را بلند کرده‌اند. این رویدادها نگرانی‌های افکار عمومی را بیشتر ساخته است. پیشتر اعلام شده بود که گروه داعش زیر نام دولت خراسان، گروهی از جنگجویان را بسیج کرده است تا در افغانستان و آسیای میانه بجنگند. این هم روشن است که شماری از حلقات بنیادگرا و «پترودالر» در کشورهای حوزه خلیج فارس، دوست دارند آسیای میانه را به آتش بکشند، تا سلفی‌گری گسترش یابد. این واقعیت‌ها نگران‌کننده است و دولت‌مران باید در مورد آن به افکار عمومی معلومات دهند.
با ظهور داعش باید به‌گونه‌ای برخورد نشود که با ظهور طالبان شد. مردم به یاد دارند که با ظهور طالبان، در سال ۱۳۷۴، حکومت آقای برهان‌الدین ربانی از آنان حمایت کرد. آن حکومت تصور می‌کرد که به‌وسیله طالبان می‌تواند مخالفانش را سر جایش بنشاند. برخی از گروه‌های مسلح دیگر هم از طالبان حمایت کردند، تا رقیبان را از صحنه بردارند. این حمایت‌ها نه تنها مقاصد حمایت‌کنندگان را فراهم نکرد، بلکه سبب سقوط دولت و گسترش جنگ به شمال کشور شد. پیامد گسترش جنگ به شمال و مناطق مرکزی کشور هم تطبیق سیاست زمین سوخته در شمالی، کندز، مزار و بامیان بود. از این تجربه باید آموخت. ظهور داعش باید نادیده گرفته نشود. به‌ویژه حالا که تب مذاکره با طالبان بسیار بالا است.
روشن است که فرماندهان رادیکال طالبان که دل‌شان نمی‌خواهد به مذاکره تن دهند، پس از این زیر پرچم داعش می‌جنگند. این هم روشن است که در صورت به نتیجه رسیدن تلاش‌های صلح کابل، مخالفان این تلاش‌ها، داعش را در افغانستان بیشتر تقویت خواهند کرد. تیوری‌هایی چون به جان هم انداختن دشمن‌ها، وضعیتی را به‌وجود خواهد آورد که سبب تقویت داعش می‌شود. نیروهای امنیتی کشور باید به دقت فعالیت‌های جنگجویانی را که زیر پرچم داعش فعالیت می‌کنند، نظارت کنند. در حال حاضر نیروهای ویژه ایالات متحده در افغانستان مستقر هستند و یکی از وظایف آنان مبارزه با تروریسم است. این نیروها هم باید در هماهنگی با نیروهای داخلی، فعالیت‌های داعش را نظارت کنند. علاوه بر این مقام‌های ارشد امنیتی کشور باید به مردم افغانستان، در مورد داعش اطلاع‌رسانی کنند. به هیچ‌وجه باید فعالیت‌های داعش دست‌کم گرفته نشود.
همکاری‌های منطقه‌ای هم باید برای مقابله با داعش جلب شود. مشاور نخست‌وزیر نوازشریف باری گفته بود طالبان، دوستان تاریخی اسلام‌آباد هستند، اما این نکته روشن است که داعش دوست تاریخی و غیرتاریخی هیچ کسی نیست و تهدیدی است بسیار جدی؛ تهدیدی که باید با آن به‌صورت جدی مقابله کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :