فهرست جنایتکاران جنگی در سوریه منتشر می‌شود

بازرسان سازمان ملل متحد فهرستی از افرادی را تهیه کرده‌اند که ظن آن می‌رود در سوریه مرتکب جنایات جنگی شده‌اند. گفته شده است که آنها در حال ارزیابی برای انتشار احتمالی این فهرست هستند.
بازرسانی که عضو کمیته تحقیقات سازمان ملل متحد در امور سوریه هستند، از تهیه پنج فهرست اسامی خبر داده و گفته‌اند که افرادی از گروه‌های مختلف در این فهرست‌ها نام برده شده‌اند.
تعداد دقیق افرادی که در این فهرست‌ها هستند، اعلام نشده است، ولی یک منبع دیپلوماتیک به بی‌بی‌سی گفته که آنها در مجموع شامل اسامی حدود ۲۰۰ نفر هستند.
این فهرست‌ها از زمان آغاز فعالیت‌های این کمیسیون در سال ۲۰۱۱ میلادی تهیه شده‌اند و مشخص شده است که هر کدام بین ۳۰ تا ۴۰ اسم را شامل می‌شود.
از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه، اعلام نکردن اسامی افرادی که ظن آن می‌رود در آن کشور مرتکب جنایات جنگی شده‌اند، به یک خط مشی از سوی نهادهای بین‌المللی تبدیل شده است و انتشار این فهرست از طرف سازمان ملل متحد به معنای پایان یافتن چنین خط مشی خواهد بود.
بازرسان سازمان ملل متحد گفته‌اند که جنایات در سوریه «رشدی تصاعدی» داشته است.
داده‌های این سازمان نشان می‌دهد که بیش از ۲۲۰ هزار نفر در جریان جنگ داخلی چهارساله سوریه جان خود را از دست داده‌اند.
در طول این چهار سال، دولت سوریه بارها به حمله‌های هوایی در مناطق تحت کنترول مخالفان خود دست زده است. فعالان حقوق بشر، دولت بشار اسد را متهم کرده‌اند که در جریان این حمله‌ها هزاران غیرنظامی را کشته است.
کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می‌گوید که در این مدت، بیش از ۹ میلیون سوری بی‌سرپناه و آواره شده‌اند.

 

اشتراک گذاري با دوستان :