ظرفیت‌های ضدتروریستی اردو باید تقویت شود

دیروز وزیر دفاع جدید امریکا در کابل گفت که احتمال بازبینی در جدول زمان‌بندی شده خروج نیروهای امریکایی از افغانستان وجود دارد. این بازبینی امری نهایت مهم است. خروج نیروهای نظامی باید بر مبنای واقعیت‌های میدان نبرد باشد، نه ترجیحات سیاسی اداره اوباما. تنظیم جدول زمان‌بندی خروج برمبنای ملاحظات سیاسی، به منافع امنیتی افغانستان و امریکا آسیب می‌زند. در کنار جدول زمان‌بندی خروج نیروهای امریکایی، باید یک جدول زمانی برای افزایش توانمندی‌های ارتش افغانستان نیز تدوین شود.
ارتش افغانستان، در استخبارات تخنیکی و نیروی هوایی کمبودهای جدی دارد. این کمبودها باید جبران شود. نیروهای ناتو در زمان حضورشان از استخبارات تخنیکی پیشرفته بهره می‌بردند. آنان به‌وسیله دوربین‌های امنیتی پیشرفته شعاع چندکیلومتری پایگاه‌های‌شان را نظارت می‌کردند و این امر احتمال موثریت حملات تروریستی را کاهش می‌داد. ارتش افغانستان که از این امکانات بی‌بهره است، تلفات زیادی متحمل می‌شود. نیروی هوایی ارتش افغانستان هم هنوز ساخته نشده است. ما به هواپیماهای کم‌مصرف و موثر جنگی، ترانسپورتی و کشفی نیاز داریم؛ هواپیما‌هایی که در جنگ با گروه‌های تروریستی نیاز است. ارتش افغانستان برای دسترسی به سراسر قلمرو افغانستان نیاز به هواپیماهای ترانسپورتی و کشفی دارد. هم‌چنان برای از بین بردن محل تجمع گروه‌های تروریستی نیاز است تا هواپیماهای جنگی ضدتروریستی در اختیار افغانستان باشد. مردم افغانستان می‌دانند که دوستان بین‌المللی‌شان ارتش افغانستان را در آن حدی تجهیز نمی‌کند که جنگ‌افزارهای تهاجمی و نیروی هوایی قدرتمند داشته باشند. نگاه دوستان بین‌المللی افغانستان به منطقه به‌گونه‌ای است که ایجاب نمی‌کند ارتش افغانستان را به قدری تقویت کنند که توازن نسبی قوا به‌وجود بیاید. این نوع نگاه معلول فقر اقتصادی افغانستان نیز است. کشور ما در حال حاضر توان تمویل ارتش و پولیس خودش را ندارد.
انتظارات مردم افغانستان هم واقع‌بینانه است. آنان می‌خواهند امریکا و کشورهای عضو ناتو، ارتش و پولیس افغانستان را به‌گونه‌ای تجهیز کنند که در جنگ با شورشگری و گروه‌های تروریستی موفق باشند. به همین دلیل هواپیماها و تکنالوژی استخباراتی ضدتروریستی می‌خواهند. ایالات متحده امریکا که ارتشی قدرتمند دارد و در افغانستان و عراق، جنگ با گروه‌های تروریستی را تجربه کرده است، از ظرفیت کافی برای تجهیز ارتش افغانستان با جنگ‌افزارها و فناوری ضدتروریستی برخوردار است.
نیروهای ویژه امریکایی که در حال حاضر در افغانستان مستقر هستند، باید همتایان افغان‌شان را در سطح خودشان تعلیم بدهند و مجهز بسازند. برای رسیدن به این هدف هم باید یک جدول زمانی ساخته شود. تا حال هیچ جدولی برای افزایش توانمندی‌های نیروهای افغانستان ساخته نشده است، اما زمان‌بندی‌های گوناگون برای خروج نیروهای بین‌المللی هر روز رسانه‌ای می‌شود. تقویت نشدن ارتش افغانستان، خطر تقویت گروه‌های تروریستی را در پی دارد. عده‌ای می‌گویند که جنگ افغانستان راه‌حل سیاسی دارد و نباید روی جنگ سرمایه‌گذاری شود. در این‌که جنگ راه‌حل سیاسی دارد شکی نیست، اما برای حفظ امنیت داخلی افغانستان، وادارسازی گروه‌های تروریستی به مذاکره و جلوگیری از شورش‌های مجدد پس از به‌دست آمدن توافق سیاسی، لازم است تا ظرفیت‌های ضدتروریستی نیروهای امنیتی افغانستان تقویت شود.
کاهش شمار نیروهای داخلی افغانستان اشتباهی است که نباید تکرار شود. مذاکره روی این موارد و تطبیق مفاد موافقت‌نامه همکاری‌های دفاعی و امنیتی، در سفر رییس‌جمهور غنی به واشنگتن، ادامه خواهد یافت. موضع افغانستان باید این باشد که تقویت ظرفیت‌های تروریستی ارتش افغانستان منافع امنیتی امریکا را تضمین می‌کند. با منافع امنیتی باید برخورد سیاسی نشود.

اشتراک گذاري با دوستان :