مرکز فرهنگی بامیان با طراحی آرژانتینی‌ها احداث می‌شود

سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد یا یونسکو، طرح انجنیران آرژانتینی را برای ساخت مرکز فرهنگی بامیان انتخاب کرده است.
برای انتخاب این طرح یک رقابت راه‌اندازی شده بود و از بین بیش از یک هزار و هفتاد طرح، طرح انجنیران آرژانتینی برنده اعلام شده است.
به نقل از بی‌بی‌سی، یونسکو با نشر اعلامیه‌ای گفته که نوآوری، هم‌خوانی با محیط زیست و چشم‌انداز طبیعی و فرهنگی بامیان معیارهای انتخاب این طرح بوده است.
گفته شده که محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور نیز این طرح را تایید کرده گفته که دولت وحدت ملی متعهد به حفاظت از میراث تاریخی افغانستان است.
مسوولان اعلام کردند که به‌زودی کار ساخت و ساز مرکز فرهنگی بامیان آغاز خواهد شد.
ساخت این مرکز به تصمیم حکومت و حمایت یونسکو و دولت کره جنوبی انجام می‌شود.
کبیر دادرس، رییس اطلاعات و فرهنگ بامیان به بی‌بی‌سی گفته که قرار است طرح این معماران سال نو خورشیدی عملی شود.
این مرکز فرهنگی شامل موزیم، کتابخانه، سالن‌های ورزشی و چندین بخش دیگر است.
بامیان از ولایات باستانی داشته‌های زیاد تاریخی و فرهنگی را در خود جا داده اما به دلیل نبود مراکز نگهداری، بیشتر این آثار به‌گونه غیرمعیاری در جاهای نامناسب نگهداری می‌شوند.
حالا باشندگان این ولایت انتظار دارند که با ساخت این مرکز جدید آثار باستانی موجود این ولایت از نابودی نجات پیدا کند.
به تجلیل و پیشواز از ساخت مرکز فرهنگی بامیان و انتخاب شدن بامیان به عنوان پایتخت فرهنگی سارک، روز جمعه بازی بزکشی در مقابل مجسمه‌های فرو ریخته بودا در شهر بامیان راه‌اندازی‌ شد.
با آنکه هوا سرد بود اما تماشاچیان زیادی دور میدان بزکشی جمع شده بودند.
سارک یا سازمان همکاری منطقه‌ای جنوب آسیا، سال گذشته میلادی ولایت بامیان را به عنوان پایتخت فرهنگی خود برای سال ۲۰۱۵ انتخاب کرد.
قرار است جشنواره این رویداد نیز در ماه ثور سال ۱۳۹۲ در بامیان برگزار شود.
بامیان یکی از فقیرترین و در عین حال آرام‌ترین ولایت‌های مرکزی است. گردشگری از منابع مهم درآمد اقتصادی بامیانی‌ها شمرده می‌شود، ولی ناآرامی در راه‌های منتهی به بامیان، بازار این صنعت را در این اواخر سرد کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :