ماموریت امریکا در افغانستان باز‌بینی می‌شود

۸صبح، کابل: وزیر دفاع ایالات متحده امریکا در سفرش به کابل می‌گوید که ماموریت مبارزه با تروریسم از سر بررسی خواهد شد. براساس برنامه کنونی، قرار است همه نیروهای امریکایی تا پایان سال ۲۰۱۶ افغانستان را ترک کنند اما حالا مقام‌های ایالات متحده امریکا و افغانستان می‌گویند تصمیم جدید در مورد ماموریت نیروهای امریکایی در افغانستان براساس تغییر شرایط گرفته خواهد شد.
اشتون کارتر، وزیر دفاع امریکا روز گذشته به کابل سفر آمد و با مقام‌های حکومت وحدت ملی گفتگو کرد. آقای کارتر با رییس‌جمهور غنی و داکتر عبدالله دیدار کرد و سپس در یک کنفرانس مشترک خبری با رییس‌جمهور غنی حضور یافت.
آقای کارتر در کنفرانس خبری مشترک دیروزش با رییس‌جمهور غنی گفت امریکا می‌خواهد دست‌آوردهای به‌دست آمده در افغانستان پایدار بمانند: «آقای اوباما و من در اولین دیدار خود فقط چند روز پیش بحث کردیم که حالا اولویت ما این است که این دست‌آوردها پایدار باشند.»
وزیر دفاع ایالات متحده امریکا گفت به کابل آمده تا در مورد جزییات ماموریت جدید مبارزه با تروریسم با مقام‌های حکومت افغانستان گفتگو کند. قرار است تصمیم نهایی بر سر شیوه فعالیت و حمایت نیروهای امریکایی از افغانستان پس از سفر رییس‌جمهور غنی به امریکا اعلام شود. رییس‌جمهور کشور در هفته‌های آینده به امریکا سفر می‌کند و در این مورد با بارک اوباما، رییس‌جمهور امریکا گفتگو خواهد کرد.
آقای کارتر گفت به افغانستان سفر کرده تا پیام واضحی به مردم و حکومت افغانستان بدهد. او گفت نیروهای امریکایی و ایتلاف به‌صورت قاطع از افغانستان حمایت خواهند کرد و این حمایت‌ها ادامه خواهند یافت. این مقام ایالات متحده گفت که ماموریت مبارزه با تروریسم در افغانستان براساس شرایط و اوضاع، به بازبینی نیاز دارد و در رابطه به این ماموریت تجدید نظر خواهد شد.
براساس برنامه‌ای که بارک اوباما، رییس‌جمهور امریکا اعلام کرده قرار است شمار سربازان امریکایی تا سال آینده کاهش یابد ولی حالا مقام‌های هر دو کشور می‌گویند خطرهای جدیدی که در منطقه بروز کرده، ضرورت بازبینی در برنامه خروج را بیشتر کرده است.
رییس‌جمهور غنی در کنفرانس مشترک دیروزش با وزیر دفاع امریکا گفت: «همکاری ما همه‌جانبه است. در این شرایط برای این که بتوانیم تعریف همکاری جدید را در ساحات مختلف داشته باشیم، از نکاتی است که در بحث با وزیر دفاع امریکا به تفصیل در مورد آن صحبت شده و در سفر آینده ما با جلالت‌مآب اوباما بحث خواهد شد.»
رییس‌جمهور غنی گفت تروریسم هم برای افغانستان و هم برای امریکا خطر است. او تاکید کرد که مبارزه با این خطر، به تلاش‌های مشترک نیاز دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :