امریکا و بریتانیا میلیاردها سیم‌کارت‌ را هک کرده‌اند

گزارش‌ها حاکی است که امریکا و بریتانیا بزرگ‌ترین شرکت سازنده سیم کارت‌های تلیفون همراه را در جهان هک کرده و به صورت بالقوه توان دستیابی به تماس‌های صوتی و متنی، همچنین ایمیل‌های میلیارد‌ها کاربر تلیفون همراه در جهان از جمله ایران را داشته‌اند.
به نقل از رادیو فردا، در این میان یک منبع امنیتی به خبرگزاری رویترز گفته است که ایران، از لحاظ ارزش اطلاعات امنیتی یکی از کشورهای مورد نظر برای جاسوسی بوده است.
گزارش این خبرگزاری حاکی است که سیم کارت‌های تولید شده توسط شرکت فرانسوی- هالندی «گمالتو» هک شده‌اند.
شرکت گمالتو سالانه بیش از دو میلیارد سیم کارت تولید می‌کند. سیم کارت‌های تولیدی این شرکت در کشورهای مختلف استفاده می‌شود.
این شرکت روز جمعه اعلام کرد که تحقیقاتی را در خصوص صحت گزارش‌های منتشر شده انجام خواهد داد.
گمالتو در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما گزارش‌های منتشر شده را کاملا جدی می‌گیریم و تمام منابع مورد نیاز را برای بررسی کامل و پی بردن به ابعاد چنین تکنیک‌های پیشرفته‌ای فراهم خواهیم کرد.»
به دنبال انتشار این گزارش، ارزش سهام شرکت گمالتو در معاملات روز جمعه ده درصد سقوط کرد.
خبرگزاری رویترز در گزارش روز جمعه خود از قول یک مقام امنیتی اروپا گزارش داد که گروه‌های تروریستی به صورت گسترده‌ای از تلیفون‌های همراه استفاده می‌کنند و تلاش سرویس‌های امنیتی در صورتی که رصد تماس‌ها «ضروری، قانونی و مناسب» باشد، موجه است.
این منبع همچنین گفت که سرویس‌های امنیتی گاهی اوقات روی برخی اطلاعات متمرکز می‌شوند تا از مکالمات برخی اهداف خاص رمزگشایی کنند.
به گفته این منبع که نخواست نامش فاش شود، شبکه‌های بی‌سیم کشورهایی مانند ایران، افغانستان و یمن به عنوان شبکه‌های با ارزش اطلاعاتی بالا ارزیابی می‌شوند.
بنا بر گزارش منتشر شده، دفتر مرکزی ارتباطات دولتی بریتانیا و آژانس امنیت ملی امریکا، کلیدهای رمزنگاری شرکت‌های محلی ارایه دهنده خدمات شبکه‌های بی‌سیم را در کشورهای مورد اشاره سرقت کرده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :