«آموزش و معارف در رسانه‌ها؛ بودن یا نبودن»

- شکوهمند- مزارشریف

«آموزش و معارف در رسانه‌ها؛ بودن یا نبودن» نام برنامه‌ای است که روز چهارشنبه ۲۹ دلو در مرکز رسانه‌ای بلخ یا مدیوتیک با همکاری دفتر «GIZ» برگزار گردیده بود.
در این برنامه رییس معارف ولایت بلخ و نزدیک به ۵۰ تن از گزارشگران، نویسندگان، مسوولان نهادهای رسانه‌ای و جمعی از اعضای جامعه مدنی حضور یافتند تا در مورد بهتر ساختن هماهنگی میان معارف و نهادهای رسانه‌ای بحث صورت بگیرد. این برنامه بیشتر روی چگونگی تاثیرگذاری سکتور رسانه‌های دیداری، شنیداری و چاپی روی مساله آموزش و پرورش و چگونگی تاثیرگذاری محتوای برنامه‌های رسانه‌ها به‌ویژه رسانه‌های دیداری بر روی مردم در جامعه افغانستان مکث داشت. در این نشست هم‌چنان روی موثریت اطلاع‌دهی موثر و موثق رسانه‌ها از آموزش و پرورش در جامعه بحث شد.
مولوی عبدالعزیز عزیزی، رییس معارف ولایت بلخ تاکید کرد که رسانه‌ها و معارف در یک راه روان هستند و هر دو برای آموزش مردم و فرزندان آنان تلاش می‌کنند.
آقای عزیزی گفت: «ما و شما رسانه‌ها در یک طریق رفته‌ایم و می‌رویم هر دو معارف و رسانه‌ها برای تعلیم مردم و اولادهای مردم کار و زحمت می‌کشند و هر دو هم موثر است.» رییس معارف بلخ هم‌چنان افزود که نقش رسانه‌ها در راستای تشویق مردم و فرزندان آنان به‌سوی آموختن و رفتن به مکاتب بزرگ است و رسانه‌ها باید برای بسیج مردم به حمایت از معارف و سیستم تعلیم و تربیه در کشور تلاش کنند. به‌گفته رییس معارف بلخ، رسانه‌ها می‌توانند سکتور معارف را برای رسیدن به یک جامعه نمونه آموزشی کمک کنند.
در همین حال ذبیح‌الله احساس، خبرنگار و معاون انجمن اجتماعی خبرنگاران شمال کشور نیز در سخنانی گفت رسانه‌ها در تغییر افکار جامعه نقش بسیار مهم داشته و می‌توانند برای ایجاد دگرگونی‌های مثبت کار کنند.
با این حال، وی افزود که باید معارف زمینه‌های گزارش‌دهی و عطف توجه رسانه‌ها را فراهم سازد تا این رسانه‌ها بتوانند در راستای ارتقای معارف و بهبود آن تلاش کنند. آقای احساس گفت: «رسانه‌ها می‌توانند خیلی موثر کار کنند، اگر ما بتوانیم میان رسانه‌ها و معارف هماهنگی لازم را ایجاد کنیم که رسانه‌ها گزارش بسازند از کارکردهای معارف.»

ایجاد مکاتب حرفه و فن

در همین حال مسوولان در معارف بلخ می‌گویند که کشور آلمان تا کنون چندین صنف درسی همراه با ابزار کار و آموزش را در بلخ فراهم ساخته است تا برای جوانان صاحب حرفه و فن که به‌گونه سنتی کار می‌کنند آموزش‌های تخنیکی و مسلکی فراهم کند.
رییس معارف بلخ گفت: «دوستان آلمانی ما چندین صنف را در انستیتوت نفت و گاز تجهیز کردند که جوانانی که بی‌سواد هستند و به‌صورت عنعنوی در دکان‌ها حرفه می‌آموزند بیایند و حرفه را فرا بگیرند و هم سواد خواندن و نوشتن را در کنار آن یاد بگیرند.»
به‌گفته رییس معارف بلخ، امکانات مالی و تخنیکی این صنف‌ها را آلمانی‌ها و استادان آن را ریاست معارف بلخ تامین می‌کند و یادگیری حرفه در این صنف‌ها مجانی می‌باشد. از سویی هم آقای گوستاو رایر، مسوول آموزش برنامه‌های فنی- مسلکی «GIZ» می‌گوید آنان تلاش دارند تا شمار زیادی از جوانان بی‌سواد اما شاغل در حرفه‌ها و فنون را آموزش مسلکی داده و از این طریق در افزایش مهارت‌ها و توانمندی‌های آنان سهیم گردد. آقای رایر هم‌چنان یادآور شد براساس پژوهش‌های آنان در افغانستان هم‌اکنون نزدیک به ۹۰ هزار تن در مکاتب تخنیکی مشغول آموزش هستند در حالی‌که تا چند سال پیش این شمار به کم‌تر از ۲۰ هزار تن می‌رسید.
به‌گفته آقای رایر در افغانستان ۷/۱ میلیون تن به کارهای حرفه‌ای و فنی به‌گونه سنتی اشتغال دارند که از مجرای استاد- شاگردی به این پیشه‌ها دست یافته‌اند و از این میان نزدیک به ۵۰۰ هزار تن آنان حتا توان خواندن و نوشتن را نیز نداشته و بیشتر این افراد ۱۵ تا ۱۹سال سن دارند که ۹۱ درصدشان به‌دلیل فقر و مجبوریت‌های خانوادگی به این کارها مبادرت ورزیده‌اند. به‌گفته رایر، برای آموزش این جوانان و مسلکی شدن آن‌ها باید مکاتب مجهز فراهم شده و زمینه جذب جوانان به مکاتب تخنیکی و مسلکی فراهم گردد.
در همین حال جوانانی که به صنف‌های مسلکی حرفه و فن جذب شده‌اند با ابراز خوشحالی می‌گویند که این صنف‌ها هم برای آن‌ها حرفه و فن را به‌صورت آکادمیک آن یاد می‌دهد و هم در پهلوی آن می‌توانند خواندن و نوشتن را نیز یاد بگیرند.
محمدخالد جوانی که در صنف حرفه و فن جذب شده است می‌گوید: «ما شاگردی کردیم و فلز کاری را یاد گرفتیم ولی مکتب نخواندیم و حالی می‌خواهم که هم درس بخوانم و هم فلزکاری را خوب یاد بگیرم.» وی از دولت و به‌ویژه از معارف می‌خواهد که برای جوانان زمینه‌های کاری فراهم سازد که از اعتیاد به مواد مخدر دور باشند.»
آلمان یکی از کشورهایی است که در راستای ایجاد مکاتب و مراکز مسلکی و تخنیکی افغانستان را کمک می‌کند. یک ماه پیش این کشور ساختمان‌های اکادمی مسلکی و تخنیکی را در بلخ به بهره‌برداری سپرد که بیش از ۸ میلیون یورو هزینه برداشته است. گفته می‌شود در این اکادمی ‌در آینده تا ۷۰ رشته آموزشی ایجاد خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :