طالبان آغاز مذاکرات را رد کردند

ذبیح‌الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان معرفی می‌کند، آغاز دور تازه‌ی‌ مذاکرات را با امریکا در قطر رد کرده است.
پیشتر خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه گزارش داده‌ بودند که منابع ارشد گروه طالبان گفته‌اند قرار است دور تازه‌ای از گفتگوهای صلح بین مذاکره کنندگان این گروه و نمایندگان امریکا در قطر آغاز شود.
اما ذبیح‌الله مجاهد در مصاحبه با بی‌بی‌سی، گزارش‌‌های مربوط به برگزاری گفتگو میان نمایندگان گروه طالبان و مقام‌های امریکایی در قطر را رد کرد. ذبیح‌الله مجاهد گفته که با دفتر نمایندگی طالبان در قطر صحبت کرده است و آنها به او گفته‌اند که هیچ‌کسی برای مذاکره با آنها تماس نگرفته است.
وی پیشتر هم به بی‌بی‌سی گفته بود که هیات نمایندگی سیاسی گروه طالبان در حال حاضر در قطر فعال است و برای تایید این که آیا گفتگوها بین نمایندگان طالبان و مقام‌های امریکایی برگزار می‌شود یا خیر باید با نمایندگان گروه طالبان در قطر صحبت کند.
او گفت تا‌کنون کسی به نمایندگی از طالبان در قطر برای گفتگوها مراجعه نکرده است.
در همین حال جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز گفته است: «ما مشغول گفتگوی مستقیم با طالبان نیستیم و هیچ نوع گفتگوی مستقیم میان امریکا و طالبان از جنوری ۲۰۱۲ تا‌کنون صورت نگرفته است. امریکا متعهد به حمایت از یک روند صلح به رهبری دولت افغانستان است که منجر به ثبات و امنیت در افغانستان شود.»
به نقل از خبرگزاری رویترز یک عضو ارشد گروه طالبان در قطر گفته بود: «دور اول گفتگوها روز پنجشنبه در قطر برگزار می‌شود و دور بعدی روز جمعه خواهد بود. بگذارید ببینیم چه اتفاق می‌افتد چون صحبت‌ها تا‌هنوز نتیجه‌ای نداشته است.»
مقام‌های امریکایی نیز در این مورد واکنشی نشان نداده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :