طالبان آماده گفتگو شده‌اند

مقام‌های پاکستانی گفته‌اندکه نشانه‌های وجود دارد که طالبان حاضر به گفتگو شده‌اند.
بعد از تشکیل حکومت وحدت ملی، افغانستان تلاش کرده تا مناسبات خود را با پاکستان بهبود ببخشد. هدف این تلاش متقاعد کردن پاکستان به همکاری در روند صلح و ختم جنگ در افغانستان است.
به گزارش دویچه‌وله، نثار علی خان، وزیر داخله پاکستان در دیدارش با جان کری وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در واشنگتن گفته است: «فکر می‌کنم که افغانستان و پاکستان با همکاری نزدیک کار می‌کنند و این همکاری در عرصه مبارزه با تروریسم تاثیر شگفت‌انگیزی خواهد داشت.»
وزیر داخله پاکستان افزود: «مناسبات افغانستان و پاکستان هیچ زمانی بهتر از این نبوده است و این یک تحول بسیار زیاد مثبت است.»
اشرف غنی در ماه‌های نخست ریاست جمهوری خود به پاکستان سفر کرد و برعلاوه دیدار با مقام‌های ملکی، با مقام‌های نظامی این کشور نیز گفتگو کرد. هم‌چنین رییس ستاد مشترک ارتش پاکستان و رییس سازمان استخبارات آن‌کشور چندین‌بار از کابل دیدار کرده‌اند.
در آخرین مورد، جنرال راحل شریف لوی درستیز پاکستان روز سه‌شنبه گذشته در کابل با اشرف غنی دیدار کرد. دفتر ریاست جمهوری گفته است که راحل شریف در این سفر خود «پیام‌های روشنی» داشت که نتایج آن در هفته‌های آینده واضح خواهد شد.
خبرگزاری‌ها به نقل از مقام‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که راحل شریف در این دیدار خود نشانه‌های آمادگی طالبان به مذاکره با حکومت افغانستان را با رییس جمهور غنی شریک کرده است.
علاوه بر این، برای نخستین‌بار شماری از افسران اردوی ملی برای آموزش نظامی به پاکستان فرستاده شده‌اند. حکومت قبلی افغانستان چنین درخواستی توسط پاکستان را رد کرده بود.
وزیر داخله پاکستان و وزیر خارجه ایالات متحده امریکا از بهبود مناسبات اسلام‌آباد و کابل ستایش کردند. وزیر داخله پاکستان برای اشتراک در یک کنفرانس سه روزه راجع به چگونگی مبارزه با گروه‌های افراطی به واشنگتن سفر کرده است.
جان کری هم‌چنین از آنچه «میزان بی‌سابقه تلاش برای همکاری» میان دو کشور می‌خواند ستایش کرد و افزود که این تلاش‌ها «نشانه‌هایی از نتایج واقعی» را بار آورده است.
مناسبات ایالات متحده امریکا با پاکستان بعد از قتل اسامه بن لادن در سال۲۰۱۱ در شهر ایبت آباد پاکستان در پایین‌ترین سطح خود قرار داشت. در این اواخر هر دو کشور به بهبود مناسبات تلاش کرده و جان کری در ماه جنوری از اسلام‌آباد دیدار کرد.
وزیر داخله پاکستان گفته است: «فکر می‌کنم در چند ماه گذشته بر اثر تلاش‌های جان کری و اداره اوباما، تغیر زیادی در سطح اطمینان و اعتماد و میزان همکاری میان دو کشور وجود داشته است.»

اشتراک گذاري با دوستان :