اوباما: با اسلام در جنگ نیستیم

بارک اوباما، رییس‌جمهور امریکا این ادعا را که غرب با اسلام در جنگ است، «دروغی زشت» خواند و بر ضرورت مقابله با افراط گرایی تاکید کرد.
آقای اوباما روز پنجشنبه، ۱۹ فبروری، در مراسم پایانی نشست «مبارزه با افراط گرایی و خشونت» گفت: «همه ما مسوولیت داریم که در برابر این حرف نادرست بایستیم که گروه‌هایی مثل دولت اسلامی (داعش) نماینده دین اسلام هستند، چون این باور غلط تنها باعث تقویت موضع آن‌ها می‌شود.»
با این حال، او یادآور شد که بخش قابل توجهی از تبلیغات گروه‌هایی همچون القاعده و داعش در جوامع مسلمان انجام می‌شود. او گفت: «جوامع مسلمان از جمله نخبگان و روحانی‌ها مسوولیت دارند که نه تنها باورهای این گروه‌ها، بلکه این ادعا را هم که ما به نوعی درگیر جنگ تمدن‌ها هستیم، رد کنند.»
آقای اوباما در حضور نمایندگان بیش از ۶۰ کشور و سازمان جهانی گفت که «پیشینه‌ای پیچیده» بین غرب و خاورمیانه وجود دارد، ولی با این حال، نباید غرب را مقصر وقایع خاورمیانه دانست.
رییس‌جمهور امریکا اضافه کرد که مقصر خواندن غرب در قبال مشکلات خاورمیانه و طرح این ادعا که کشورهای غربی «به دنبال سرکوب مسلمانان هستند» تنها بنیادی برای شکل گرفتن جهان‌بینی «گروه‌های تندرو» فراهم می‌کند و این گروه‌ها براساس آن، «خشونت خود را توجیه می‌کنند که به ضرر همه است.»
او با اشاره به عملیات نظامی ایتلاف بین‌المللی تحت رهبری امریکا علیه نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه یادآور شد که کشورش «هر زمان لازم باشد» علیه القاعده در یمن و سومالیا نیز وارد عمل خواهد شد.
او هم‌چنین تاکید کرد که برای مبارزه با افراط گرایی لازم است که با فساد مالی و نابرابری اقتصادی و جنسیتی نیز مقابله شود و گفت: «فقر باعث تروریست شدن افراد نمی‌شود، ولی جوامع نابرابر بستر مناسبی برای تروریسم هستند.»

اشتراک گذاري با دوستان :