ورزش افغانستان به کدام سو روان است؟

- سید مصباح

ماده سی‌وچهارم قانون اساسی: «آزادى بیان از تعرض مصون است. هر افغان حق دارد فکر خود را به‌وسیله گفتار، نوشته، تصویر و یا وسایل دیگر، با رعایت احکام مندرج این قانون اساسی اظهار نماید.»
از مدت یک هفته پیش به این‌سو، مربیان و ورزشکاران فدراسیون تکواندوی مورد حمایت ریاست تربیت بدنی و ورزش افغانستان دست به تحصن زده‌اند.
اما اکنون خبر می‌رسد که این ورزشکاران از سوی برخی افراد مسلح مورد حمله قرار گرفته‌اند و این حق ابراز بیان‌شان، مورد تعرض قرار گرفته است.
احسان نیرو سخنگوی ریاست تربیت بدنی و ورزش افغانستان می‌گوید که پنج‌شنبه شب گذشته، عده‌ای به خیمه ورزشکاران و مربیان متحصن تکواندوی افغانستان هجوم برده‌اند.
به‌گفته وی، این افراد می‌خواسته‌اند که تحصن این ورزشکاران را بر هم بزنند ولی محافظینی که از سوی وزارت امور داخله برای این ورزشکاران حضور داشته‌اند، به مقابله با مهاجمین پرداخته‌اند.
نیرو می‌گوید که پس از تحقیقات به عمل آمده توسط مسوولین دولتی و از روی کارت سلاح این مهاجمین مشخص شده است که این افراد، محافظین امنیتی فهیم هاشمی، رییس کمیته ملی المپیک بوده‌اند.
البته در این میان، موفق به دریافت نظریات مسوولین کمیته ملی المپیک نشدیم.
این در حالی است که هفته گذشته کارشناس ورزش ریاست اداره امور ریاست‌جمهوری، به میان تکواندوکاران متحصن آمده و به دریافت نظریات این تکواندوکاران، پرداخت.
عبدالرب سلطانی می‌گوید که براساس حکم رییس‌جمهور به میان تکواندوکاران متحصن آمد و پس از دریافت نظریات آن‌ها و ارایه این نظریات به ریاست‌جمهوری، در این مورد تصمیم‌گیری خواهد شد.
زلمی زابلی، رییس کمیسیون سمع شکایات مجلس سنا دیگر فردی بود که قرار بوده به میان این ورزشکاران بیاید و مشکلات آن‌ها را بشنود. این در حالی است که اجازه برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون از سوی رییس کمیسیون سمع شکایات مجلس سنا به این فدراسیون اعطا شده بود، اما وی بر سر قرار قبلی حاضر نشد..
ملی‌پوشان و مربیان تیم ملی تکواندوی افغانستان به‌دلیل آن‌چه حمایت کمیته ملی المپیک از افراد متهم به فساد می‌خوانند، دست به تحصن زده‌اند و با اعلام این‌که تا به درخواست‌شان جامه عمل پوشانده نشود، دست از تحصن برنداشته، از عملکرد دولت نیز ابراز نارضایتی کردند.
محمود حیدری، عضو تیم ملی تکواندو می‌گوید که متعجب است که چرا دولت به این قضیه رسیدگی نمی‌کند.
در طول چند ماه گذشته، مشکلات عدیده‌ای دامن جامعه ورزشی کشور را گرفته است. به‌گونه‌ای تاکنون شش ملی‌پوش و مدال‌آور تکواندوی افغانستان از ادامه ورزش انصراف داده‌اند. در این میان اما مسوولین رده بالای دولت، تنها به وعده‌هایی بی‌پایه و اساس برای حل این چالش‌ها بسنده کرده‌اند و در عمل هیچ کاری برای بهبود وضعیت ورزش افغانستان صورت نگرفته است.
هجوم تعدادی افراد مسلح به گروهی از ورزشکاران که با استفاده از حق مدنی‌شان دست به اعتراض زده‌اند، امری مذموم و قبیح است، حتی اگر فرض بر این گرفته شود که این مهاجمین، محافظین امنیتی رییس کمیته ملی المپیک نباشند.
اکنون به دولت افغانستان است که به‌صورت جدی وارد این ماجرا شود و پیگیر مشکلات موجود بر سر راه ورزش این ورزشکاران شود؛ آن‌هم در حالی که در طول کم‌تر از یک ماه گذشته، ۶ مدال آور تکواندوی افغانستان که در مجموع بیشتر از ۵۰ مدال رنگین جهانی و آسیایی برای افغانستان به‌دست آورده‌اند، دست از ادامه ورزش کشیده‌اند، ورزشکارانی که نامشان به تنهایی نشان‌دهنده میزان زحمات‌شان برای کشور می‌باشد: روح‌الله نیکپا (دارنده دو مدال برنز المپیک جهانی)، محمود حیدری (نایب‌قهرمان جوانان جهان)، مسعود کریمی (کاپیتان تیم ملی تکواندو و دارنده مدال نقره رقابت‌های آسیا)، نیلا احمدی (دارنده مدال نقره رقابت‌های تکواندوی جام فجر ایران)، فرحناز یعقوبی (دارنده مدال جام فجر ایران) و حمیرا محمدی (دارنده مدال نقره رقابت‌های آسیایی).

اشتراک گذاري با دوستان :