نشست وزرای اقتصاد اروپا درباره یونان

وزرای اقتصاد کشورهای حوزه یورو امروز در بروکسل گرد هم می‌آیند تا به راه حل مشترکی برای مساله بازپرداخت وام‌های یونان برسند.
برنامه کمک اقتصادی به یونان آخر ماه جاری میلادی، ده روز دیگر به پایان می‌رسد و بدون توافق جدید ممکن است که یونان با مشکل جدی کمبود نقدینگی مواجه شود.
دولت یونان پیشنهاد کرده است که به جای تمدید برنامه کمک کنونی فرصتی شش ماهه برای بازپرداخت وام‌هایش بگیرد. آلمان این درخواست را رد کرده است.
منبعی در دولت یونان گفت وزرای اقتصاد حوزه یورو «تنها دو گزینه دارند. یا درخواست یونان را تایید بکنند و یا رد. و بعد روشن می‌شود که چه کسی دنبال راه حل است و چه کسی نیست.»
امروز همزمان با نشست وزرای اقتصاد حوزه یورو، مجلس یونان نیز جلسه‌ای برای تصمیم‌گیری درباره یک سری برنامه‌های اصلاحات اجتماعی برگرار می‌کند. آنچه اکثریت مجلس قصد دارد تصویب کند آشکارا با شرایط اقتصاد ریاضتی که بخشی از برنامه کمک به یونان بوده تضاد دارد.
دیروز از قول ژان کلود یونکر، رییس کمیسیون اروپا عنوان شد که او پیشنهاد یونان را «مثبت» می‌داند اما سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان گفت درخواست یونان «قابل توجه» نیست.
روز پنج‌شنبه هم‌چنین الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان مکالمه‌ای تلیفونی داشت که از طرف یک مقام یونانی «سازنده» و در فضایی مثبت عنوان شده است.
ماتیو رنزی نخست‌وزیر ایتالیا هم با همتای یونانی خود و رییس کمیسیون اروپا گفتگو کرد تا رسیدن به توافق را تسهیل کند.
امریکا هم از رهبران کشورهای اروپایی و یونان خواسته است که با درک یکدیگر به توافقی در این زمینه برسند.
این بیم وجود دارد که اقتصاد شکننده اروپا در صورت وخامت اوضاع در یونان با بحران اقتصادی عمیق‌تری روبه‌رو شود.

اشتراک گذاري با دوستان :