افزایش ۲۲ درصدی تلفات غیرنظامیان در افغانستان

- ظفرشاه رویی

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، یوناما، با انتشار گزارش سالانه خود می‌گوید که تلفات غیرنظامیان در افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی بیست‌ودو درصد افزایش داشته است.
براساس گزارش یوناما، تلفات غیرنظامیان در افغانستان پس از سال ۲۰۰۹ میلادی، در سال ۲۰۱۴ به بالاترین رقم رسیده است. در این گزارش آمده است که در سال گذشته‌ی میلادی ده هزار و ۵۴۸ غیرنظامی قربانی شده‌اند. این رقم شامل ۳۶۹۹ نفر کشته و ۶۸۴۹ نفر دیگر زخمی می‌شود.talafat
یوناما در گزارش خود می‌افزاید که در سال ۲۰۱۴ رقم کشته‌شدگان بیست‌وپنج درصد و رقم زخمیان بیست‌ویک درصد نسبت به سال ۲۰۱۳ افزایش داشته است. این گزارش حاکی است که از سال ۲۰۰۹ به این‌سو، هفده هزار و ۷۷۴ نفر کشته و بیست‌ونه هزار و ۹۷۱ نفر زخمی شده‌اند.
نیکلاس هیسم، فرستاده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان، روز چهارشنبه، ۲۹ دلو، با ارایه گزارش سالانه یوناما در یک کنفرانس خبری گفت که افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان نشان می‌دهد که طرف‌های درگیر جنگ به تعهدات خود در مورد حفاظت از غیرنظامیان عمل نکرده‌اند. آقای هیسم افزود: «افزایش کشته‌شدگان و زخمیان غیرنظامی در سال ۲۰۱۴ در افغانستان، بر عدم موفقیت در به‌جا آوردن تعهدات و حمایت نمودن از غیرنظامیان در مصایب گواهی می‌دهد. جوانب درگیر جنگ باید اثرات عملکردهای‌شان را درک کنند و مسوولیت آن را بدوش گیرند. ارزش‌هایی را که ادعای دفاع از آن را دارند، حمایت کنند و حمایت از غیرنظامیان اولویت‌شان باشد.»
هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، یوناما، در گزارش خود هفتاد دو درصد تلفات غیرنظامیان را به گروه‌های مسلح مخالف دولت نسبت داده است. چهارده درصد دیگر تلفات غیرنظامیان به نیروهای طرفدار دولت نسبت داده شده است. در این گزارش از نیروهای امنیتی داخلی و بین‌المللی به‌عنوان نیروهای طرفدار دولت نام‌برده شده و عامل دو درصد تلفات غیرنظامیان نیروهای بین‌المللی شناخته شده‌ و عاملان چهار درصد دیگر هم مشخص نشده‌اند.
مقام‌های سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گویند که بیشتر غیرنظامیان در نتیجه درگیری‌های زمینی میان نیروهای امنیتی و شورشیان مسلح مخالف دولت کشته و زخمی شده‌اند.
جورجیت گاگنون، مسوول بخش حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان، در این کنفرانس خبری گفت که از سال ۲۰۰۹ به این‌سو، نخستین بار است که بیشتر غیرنظامیان در نتیجه درگیری‌های زمینی قربانی شده‌اند. او گفت قبل از سال ۲۰۱۴، عامل اصلی تلفات غیرنظامیان انفجار بمب‌های تعبیه شده، حملات انتحاری و مسلحانه به شمار می‌رفت.
نیکلاس هیسم نیز می‌گوید که درگیری‌های زمینی در جریان سال ۲۰۱۴، نسبت به سال‌های قبل بیشتر بوده و باعث تلفات بیشتر غیرنظامیان شده است. وی گفت: «افزایش جنگ‌های زمینی میان جوانب جنگ و حملات بیشتر مواد انفجاری تعبیه شده، تلفات جنگی سنگینی را در تمام گردهمایی‌های مردمی در افغانستان بر غیرنظامیان تحمیل کرده است.»

افزایش ۴۰ درصد تلفات کودکان

یوناما در گزارش سالانه خود در مورد تلفات غیرنظامیان در جریان سال ۲۰۱۴ میلادی، از زنان و کودکان به عنوان قربانیان اصلی جنگ و درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای امنیتی و شورشیان مسلح مخالف دولت نام برده است. در این گزارش آمده است که تلفات کودکان در سال گذشته‌ی میلادی چهل درصد و از زنان بیست‌ویک درصد افزایش داشته است. براساس این گزارش، در سال گذشته هفت‌صد و چهارده کودک کشته و هزاروهفت‌صد و شصت کودک دیگر زخمی شده‌اند. هم‌چنین در سال گذشته‌ی میلادی دوصدونودوهشت زن کشته و شش‌صد و یازده تن دیگر زخمی شده‌اند.
جورجیت گاگنون، مسوول بخش حقوق بشر یوناما در افغانستان در مورد تلفات کودکان و زنان می‌گوید: «برای زنان و کودکان افغان غم و اندوه از دست دادن همسر و پدر در جنگ، همواره فقط آغاز تحمل مشقت و سختی آن‌هاست.» خانم گاگنون هم‌چنین می‌افزاید: «پیامدهای درازمدت اجتماعی و اقتصادی به‌طور ویرانگر بر آسیب‌پذیرترین قشر به شدیدترین نحو اثر می‌گذارد.»
یوناما در گزارش خود می‌افزاید که جنگ و خشونت در افغانستان پیامدهای اقتصادی و اجتماعی ناگواری را در قبال داشته است. براساس این گزارش، زنانی‌‌که در نتیجه خشونت‌ها شوهران خود را از دست داده‌اند، به‌عنوان نان‌آوران خانواده‌ خود به شمار می‌روند. یوناما می‌افزاید که این زنان برای تامین ضرورت‌های فرزندان خود مجبور می‌شوند تا دختران خود را قبل از سن قانونی به ازدواج دهند و کودکان خود را برای کار از مکاتب خارج کنند. یوناما تاکید کرده که فقر خانواده‌های قربانیان را در معرض خطر و آسیب‌پذیری جدی قرار داده است.
یک خانم سی‌وپنج‌ ساله که در سال ۲۰۱۴ شوهرش را در نتیجه انفجار یک بمب تعبیه شده از دست داده، در گفتگو با یوناما گفته است: «من یک زن بی‌سواد هستم و حساسیت فرهنگی اجازه نمی‌دهد تا زنان خارج از منزل کار کنند و خانواده‌ی‌شان را کمک کنند. هم‌چنین من قادر به فراهم‌سازی نیازهای اقتصاد خود نیستم. سه کودکم که قبلا در مکتب بودند، پس از کشته شدن شوهرم از مکتب بیرون شده‌اند و به‌حیث چوپان برای کمک خانواده کار می‌کنند.»
با این‌حال، نیکلاس هیسم از طرف‌های درگیر در افغانستان خواست تا در حفاظت از جان غیرنظامیان توجه بیشتر داشته باشند. وی گفت: «میزان ترسناک خشونت‌ها در افغانستان در سال ۲۰۱۴ نباید در سال ۲۰۱۵ تکرار گردد. جوانب درگیر در جنگ به‌ویژه عناصر مخالف دولت باید هرآن‌چه در توان دارند انجام دهند تا در راستای تعهدات‌شان در چوکات حقوق بشردوستانه بین‌المللی از تلفات غیرنظامیان جلوگیری نمایند. این بدین معناست که عناصر مخالف دولت باید به تعهدات مردمی‌شان برای جلوگیری و انصراف از به کارگیری مواد انفجاری تعبیه شده و هاوان‌ها در ساحات مزدحم ملکی وفا نموده و حمله‌های عمدی را بر غیرنظامیان متوقف سازند.»

اشتراک گذاري با دوستان :