معاون رییس‌جمهور ایران: افغانستان به سوی استقرار در حرکت است

۸صبح، کابل: محمد شریعت‌مداری معاون رییس‌جمهور ایران، در دیدار با اشرف‌غنی رییس‌جمهور افغانستان در کابل، گفته است که افغانستان در مسیر استقرار در حرکت است.
براساس اعلامیه‌ای که توسط دفتر ریاست‌جمهوری منتشر شده، آقای شریعت‌مداری گفته است: «ما شاهد تحولات عظیم در کشور همسایه و برادر خویش افغانستان هستیم و ما مطمینیم که افغانستان به سوی استقرار در حرکت است.»
آقای شریعت‌مداری افزوده که وزیر امور داخله ایران از جانب آن کشور برای کمیسیون همکاری‌های مشترک برگزیده شده است و کمیسیون مذکور نقشه‌ی راه را برای همکاری‌های بیشتر میان افغانستان و ایران آماده خواهد کرد.
هم‌چنین اشرف‌غنی رییس‌جمهور افغانستان گفته که از جانب افغانستان نیز یکی از وزرای کابینه برای کمیسیون همکاری‌های مشترک معرفی خواهد شد.
رییس‌جمهور غنی افزوده که کمیسیون مذکور روی آمادگی به‌خاطر تهیه نقشه راه، کار خواهد کرد و این نقشه باید یک بسته کامل را برای تحکیم روابط بین دو کشور در عرصه‌های درک خطر و اشکال تروریسم و نحوه مبارزه با آن، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی، ازدیاد تجارت قانونی، حل مشکلات مهاجرین و همکاری در مورد آب، به طور بنیادی احتوا کند.
رییس‌جمهور غنی گفته که در قسمت مهاجرت‌های اقتصادی به ایران، حکومت افغانستان مسوولیت خود را می‌پذیرد و می‌خواهد در زمینه حل مشکلات مهاجران افغان در ایران به طور اساسی داخل یک بحث سازنده شود.
رییس‌جمهور غنی افزوده که افغانستان منحیث یک عضو فعال جامعه بین‌المللی با کشورهای شامل در پنج حلقه سیاست خارجی‌اش، خواهان روابط نیک و حسنه است و به هیچ وجه روابط افغانستان با یک کشور، خطری را به کشور دیگری، خصوصا کشورهای همسایه متوجه نخواهد ساخت.
رییس‌جمهور غنی گفت که بنابر دعوت رسمی حسن روحانی رییس‌جمهور ایران، به زودی به آن کشور سفر خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :