هماهنگی میان سخنگویان حکومت وجود ندارد

- قدرت‌الله جاوید

سومین نشست سخنگویان حکومت به هدف جلوگیری از ارایه دیدگاه‌های متفاوت، به روز سه‌شنبه در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت برگزار شد.
مجیب‌الرحمان رحیمی، سخنگوی ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی در این نشست گفت که با وجود پیشرفت‌های سیزده‌ساله در کشور هنوزهم افغانستان در وضعیت بحرانی قرار دارد و در چنین وضعیتی، نهادهای مطبوعاتی حکومت باید در ارایه اطلاعات به رسانه‌ها هماهنگی کامل داشته باشند.
رحیمی می‌گوید با آن‌که دوره‌ انتخاباتی گذشته و آن‌ها در قالب حکومت وحدت ملی کار می‌کنند اما به‌دلیل عدم هماهنگی میان سخنگویان حکومت، دیدگاه‌های متفاوتی از موضع حکومت ارایه می‌شود. رحیمی گفت: «این طور نشود که من بیایم طالبان و تروریستان را دشمن افغانستان تلقی بکنم و اردو و ارتش افغانستان را قهرمانان این سرزمین بدانم که علیه دشمنان افغانستان می‌جنگند- و باید هم بجنگند- و یک دوست دیگر ما بیاید و آن‌ها را مخالف سیاسی افغانستان تلقی بکند که ما نه بندی سیاسی داریم و نه هم همراه مخالفین سیاسی می‌جنگیم.»
رحیمی می‌افزاید که ارایه دیدگاه‌های متفاوت از سوی سخنگویان حکومت ابهام‌ها و تشویش‌هایی را در ذهنیت عامه به میان آورده و پیام اختلاف میان رهبران حکومت وحدت ملی را نشان می‌دهد.
به‌گفته‌ی او، حکومت وحدت ملی حکومت واحدی است و تمام کامیابی‌ها و ناکامی‌ها دو جریان سیاسی در حکومت به یک‌دیگر وابسته است.
سخنگوی ریاست اجرایی با اشاره به تهدیدها و چالش‌های فرا راه حکومت وحدت ملی بیان داشت که سخنگویان حکومت باید رویدادها را به‌صورت واقعی به مردم ارایه کنند.
رحیمی گفت با آن که کابینه وحدت ملی در حال شکل‌گیری است اما هنوز در زمینه‌های سیاست خارجی، گفتگوهای صلح و اصلاحات در ساختارهای انتخاباتی ابهام‌هایی وجود دارد.
وی هم‌چنین بر ضروت کمک و هماهنگی میان تمام نهادهای مطبوعاتی حکومت تاکید کرده و از آمادگی ریاست اجرایی در این زمینه خبر داد. در همین حال، جنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع گفت که نهادهای مطبوعاتی ریاست‌جمهوری و ریاست اجرایی باید پالیسی رهنمودی را برای سخنگویان حکومت مشخص کنند تا به کدام موضوعات بپردازند و یا هم از بیان آن خودداری کنند. عظیمی با اشاره به جنگ روانی در کشور می‌گوید که نیاز است تا سخنگویان حکومت هماهنگی بیشتری داشته باشند. به‌گفته‌ی وی، سخنگویان نهادهای امنیتی به غیر از مواردی که پلان‌های امنیتی، منافع ملی و جان نیروهای امنیتی در خطر باشد، هیچ موضوع دیگری را نمی‌توانند به رسانه‌ها نگویند.
عظیمی می‌گوید در حکومت مردم‌سالار مردم حق دارند تا از رویدادهایی که در ماحول‌شان اتقاق می‌افتد باخبر باشند. عظیمی اما تاکید می‌کند که سخنگویان بخش‌های ملکی نباید در بخش نظامی ابراز نظر بکنند. به‌گفته‌ وی ابراز نظرهای متفاوت مردم را نسبت به حکومت بی‌باور کرده و نسبت به آینده نگران می‌شوند. همین‌گونه، فریدون الهام محمدی، معاون اداره‌ی امور ریاست‌جمهوری نیز بر ضرورت هماهنگی میان نهادهای مطبوعاتی حکومت و رسانه‌ها تاکید کرد.
محمدی گفت که حکومت وحدت ملی متعهد است که برنامه‌های خویش را از طریق رسانه‌ها به مردم ارایه کند. به‌گفته‌ی وی، در حال حاضر اداره‌ی امور سرگرم تهیه استراتژی آگاهی عامه است تا فعالیت‌های تمامی نهادهای دولتی هفته‌وار به مردم بیان شود.
معاون اداره امور هم‌چنین گفت که ابراز نظرهای متفاوت باعث خدشه‌دار شدن حکومت نزد مردم شده است. محمدی گفت که رسانه‌ها حق دارند تا اطلاعات لازم را به زودترین فرصت از نهادهای دولتی به دست بیاورند. به‌گفته وی، سخنگویان حکومتی باید در دسترس رسانه‌ها قرار داشته باشند و موقف رسمی حکومت را به‌گونه‌ی هماهنگ به رسانه‌ها بیان کنند.
از جانب دیگر، سیمین حسن‌زاده، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در این نشست گفت که او شاهد عدم هماهنگی میان نهادهای مطبوعاتی و سخنگویان حکومت بوده است. خانم حسن‌زاده گفت که در حال حاضر کمیت سخنگویان حکومت افزایش یافته و سخنگویان یادشده باید در زمینه اطلاع‌رسانی سهولت‌هایی را ایجاد کنند. وی با اشاره به رشد و توسعه رسانه‌های همگانی در کشور گفت که وجود قانون‌های خوب عامل اصلی گسترش رسانه‌های آزاد در افغانستان بوده است.
معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ هم‌چنین بیان داشت که پس از نافذ شدن قانون حق دسترسی به اطلاعات اکنون این وزارت در زمینه‌های تطبیق آن کار دارد. با این ‌حال، صبغت‌الله صاپی، رییس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت در این نشست گفت که هدف از برگزاری نشست سخنگویان حکومت، هماهنگی میان نهادهای مطبوعاتی حکومت بوده و آن‌ها انتظار دارند نتایجی را در این زمینه به‌دست آورند.
صاپی گفت که هماهنگی میان سخنگویان سبب می‌شود تا رویدادها به‌صورت بهتر به مردم بیان شده و اعتماد مردم به حکومت نیز بیشتر گردد. این در حالی است که نشست هماهنگی سخنگویان حکومت با حضور مقام‌های نشراتی حکومت، نمایندگان رسانه‌ها و سخنگویان ولایات برای دو روز در کابل جریان داشته و سخنرانان دیدگاه‌های‌شان را در این زمینه ابرابر خواهند کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :