ایران و روسیه بزرگ‌ترین اهداف حملات سایبری امریکا

گزارش تازه یک شرکت امنیت اینترنتی حاکی است دستگاه‌های اطلاعاتی امریکا راهی برای نصب دایمی تجهیزات تجسسی و خرابکاری در کمپیوترها و شبکه‌های اطلاعاتی ده‌ها کشور از جمله ایران و روسیه یافته‌اند.
شرکت روسی کاسپرسکی در گزارش تازه‌اش می‌گوید گروهی که امکاناتی شبیه به آژانس امنیت ملی امریکا در اختیار دارد، از طریق نصب نرم‌افزارهای مخفی در هارددیسک تولیدی شرکت‌های بزرگی مانند وسترن دیجیتال، توشیبا و سیگیت، راه تجسس در کمپیوترهای مورد استفاده در بسیاری از کشورهای جهان را برای خود هموار کرده است.
کاسپرسکی می‌گوید کمپیوترهای شخصی آلوده به دست کم یک نرم افزار جاسوسی را در ۳۰ کشور جهان شناسایی کرده است.
به گزارش این شرکت ایران آلوده‌ترین کشور است که کمپیوترها و شبکه‌های آن در بخش‌های اقتصادی، دیپلوماتیک و انرژی و همین طور موسسات تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و مخابرات هدف قرار گرفته است.
کاسپرسکی به صراحت نامی از کشور مسوول حملات سایبری نبرده، اما گفته است که که این حملات با بدافزار استاکس‌نت که تجهیزات غنی‌سازی ایران را هدف قرار داد، مرتبط است.
استاکس‌نت بخشی از پروژه‌ای بزرگ‌تر با اسم رمز «بازی‌های المپیک» بود که مشخص شد توسط سازمان‌های اطلاعاتی امریکا و اسراییل سازماندهی شده است.
به گزارش کاسپرسکی بعد از ایران، بیشترین آلودگی سایبری در کشورهای روسیه، پاکستان، افغانستان، چین، مالی، سوریه، یمن و الجزایر دیده شده است.
رویترز گزارش داده که یک کارمند سابق آژانس امنیت ملی امریکا به این خبرگزاری گفته یافته‌های کاسپرسکی صحیح است و این برنامه‌های جاسوسی در آژانس به اندازه استاکس‌نت ارزشمند شناخته می‌شود.
یک مامور سابق اطلاعاتی امریکا هم در گفتگو با رویترز تایید کرده که آژانس امنیت ملی امریکا به فن‌آوری پنهان کردن بدافزار جاسوسی در هارددیسک‌ها دست یافته است.

 

اشتراک گذاري با دوستان :