عملیات گسترده‌ای علیه طالبان در هلمند آغاز شده است

اردوی ملی عملیات تهاجمی گسترده‌ای را در جنوب کشور به راه انداخته است تا طالبان را پیش از فرا رسیدن «فصل جنگ» تضعیف کند. در روز نخست این عملیات، ده‌ها شورشی کشته شده‌اند.
نیروهای پولیس و اردوی ملی نخستین عملیات تهاجمی بزرگ خود بعد از ختم ماموریت جنگی نیروهای ناتو را در جنوب کشور آغاز کردند. این نیروها عملیات علیه طالبان را روز یک‌شنبه در چهار ولسوالی ولایت هلمند آغاز کرده‌اند.
هلمند از محلات اصلی فعالیت طالبان و مرکز قاچاق مواد مخدر است و در جریان فصل جنگی سال گذشته شاهد افزایش حملات طالبان بود.
به گزارش دویچه‌وله، وزارت دفاع گفته که در نخستین روز این عملیات که زیر عنوان «ذوالفقار» راه‌اندازی شده، ۷۶ شورشی کشته شدند. این عملیات شش ولسوالی دیگر در قندهار، فراه و ارزگان را نیز شامل می‌شود.
جنرال عبدالخالق که این عملیات را رهبری می‌کند، گفته است: «این عملیات کاملا از سوی افغان‌ها برنامه‌ریزی و رهبری می‌شود. این عملیات تا زمان دستیابی به موفقیت ادامه می‌یابد.»
وزارت دفاع گفته است که عملیات ذوالفقار به منظور سرکوبی دشمنان مردم و تامین امنیت، به طور مستقلانه توسط نیروهای داخلی انجام می‌شود و نیروی هوایی و کوماندوها نیز در آن سهم دارند.
دولت وزیری، یکی از سخنگویان این وزارت گفته است: «این نخستین عملیات علیه طالبان و متحدین‌اش نیست و آخرین نیز نخواهد بود.»
تحلیلگران و مقام‌های نظامی پیش‌بینی می‌کنند که با گرم شدن هوا و فرا رسیدن فصل جنگی در ماه‌های ثور و جوزا، خشونت‌های طالبان افزایش خواهد یافت.
بهار سال جدید نخستین فصل جنگی است که نیروهای امنیتی به تنهایی علیه شورشیان مبارزه می‌کنند، زیرا نیروهای خارجی که پیش از این در این عملیات‌ها اشتراک می‌کردند، ماموریت جنگی خود را به پایان رسانده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :