نگرانی امریکا از درز اطلاعات حساس مذاکرات ایران توسط اسراییل

رسانه‌های امریکایی و اسراییلی از تصمیم کاخ سفید برای محدود کردن تبادل اطلاعات با اسراییل درباره پرونده و مذاکرات هسته‌ای ایران خبر داده‌اند.
واشنگتن‌پست در گزارشی نوشته که شکاف بی‌اعتمادی میان اسراییل و امریکا در روزهای اخیر عمیق‌تر شده، به این دلیل که امریکا مظنون است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل اجازه داده که اطلاعات محرمانه مربوط به مذاکرات اتومی ایران به رسانه‌ها درز کند.
دیوید ایگنیشس، نویسنده واشنگتن‌پست در مقاله‌ای با عنوان «توفانی ویرانگر خاورمیانه را در برمی‌گیرد» به نقل از منابع خود در دولت امریکا گزارش داده که تصمیم کاخ سفید برای محدود کردن کانال ارتباطی با اسراییل درباره مذاکرات ایران به همین دلیل بوده است.
به نوشته واشنگتن‌پست از جمله اطلاعات درز داده شده، موافقت امریکا با فعال ماندن حدود ۶۵۰۰ دستگاه سانتریفیوژ نسل اول ایران به عنوان بخشی از توافق نهایی است که توسط یک رسانه اسراییلی فاش شد.
اسراییل مخالف فعال ماندن سانتریفیوژها در هر سطحی و هرگونه غنی‌سازی یورانیم در ایران است.
با افزایش تنش‌های اخیر میان امریکا و اسراییل و آشکار شدن اختلاف نظر رهبران دو کشور بر سر پرونده هسته‌ای ایران، کانال دوی تلویزیون اسراییل روز یکشنبه ۱۶ فبروری گزارش داد که کاخ سفید تمام راه‌های تبادل اطلاعات با اسراییل را درباره پرونده هسته‌ای ایران بسته است.
کاخ سفید به سرعت این مساله را تکذیب کرد، اما روزنامه اسراییلی هاآرتص روز دوشنبه گزارش داده با وجود تکذیب «قطع کامل» تبادل اطلاعات، کانال ارتباطی دو طرف محدود شده است.
این روزنامه به نقل از یک مقام ارشد اسراییلی گزارش داده که امریکایی‌ها همچنان مقام‌های اسراییلی را در جریان می‌گذارند، اما اطلاعاتی با «اهمیت کمتر» به آنها می‌دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :