ضرب‌الاجل یک هفته‌ای اروپا به یونان

اتحادیه اروپا یک هفته یه یونان ضرب‌الاجل داد تا برنامه تمدید شش ماهه دریافت کمک مالی از حوزه یورو را بپذیرد و در غیر این صورت برای اجرای تعهدات مالی‌اش باید تنها به خود متکی باشد.
یونان با رد این برنامه، شروط وام دهندگان را «غیرمنطقی و غیرقابل قبول» خوانده است. به دنبال این موضع دولت آتن، مذاکرات پیرامون کمک‌های مالی بین‌المللی به یونان در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است.
گزارش خبرگزاری‌ها حاکی است، پس از این‌که وزیران امور مالیه ۱۹ کشور حوزه یورو روز دوشنبه نتوانستند با دولت یونان در زمینه تسهیل ریاضت اقتصادی این کشور به توافق دست پیدا کنند، نگرانی سرمایه‌گذاران از این‌که مذاکرات میان طرفین به نتیجه نخواهد رسید تشدید شده است.
به دنبال اعلام ناکامی این گفتگو‌ها در روز دوشنبه، یورو، واحد پول اروپایی، به شدت سقوط کرد.
با این حال، یانیس واروفاکیس، وزیر مالیه یونان، تاکید کرده است که توافق میان این کشور با اتحادیه اروپا به زودی به دست می‌آید و ظرف ۴۸ ساعت آینده پیشرفت محسوسی حاصل خواهد شد.
مقامات حوزه یورو می‌گویند در صورتی که دولت جدید چپگرای یونان بر نظر خود مبنی بر پایان دادن به ریاضت مالی و عدم همکاری با بازرسان اروپا و صندوق بین‌المللی پول اصرار ورزد، مذاکرات را باید بی‌نتیجه و خاتمه یافته تلقی کرد.
یونان به دنبال بحران مالی سال ۲۰۱۰، تاکنون ۲۴۰ میلیارد یورو بسته نجات مالی از خارج دریافت کرده است، اما دولت جدید که ماه گذشته تشکیل شد، می‌گوید حاضر به ادامه ریاضت اقتصادی نیست.

اشتراک گذاري با دوستان :