افغانستان- پاکستان رقابتی حیثیتی در فوتبال

تیم ملی (ب) فوتبال کشور، برای انجام بازی دوستانه با تیم ملی فوتبال پاکستان که می‌توان از آن به‌عنوان دیدار برگشت جام دوستی یاد کرد، کابل را به قصد پاکستان ترک کرد.
این تیم که متشکل از ۲۷ بازیکن است با حضور حسین صالح به‌عنوان سرمربی و الیاس منوچهر به‌عنوان کمک مربی، رهسپار لاهور شد.
در عین حال علی عسکر لعلی، مدرس فیفا و از مربیان برجسته فوتبال افغانستان به بررسی وضعیت تیم ملی پرداخته می‌گوید که این مسابقه از یک جانب آمادگی خوبی برای بازیکنان ۲۳ سال ما خواهد بود و از جانب دیگر یک مسابقه تدارکاتی برای آمادگی تیم ملی کشور برای یک سری مسابقات می‌باشد که در سال ۲۰۱۵ میلادی با آن مواجه هستیم.
به باور وی، بازی تیم افغانستان به احتمال قوی به سیستم (۴-۴-۲) خطی خواهد بود که با موجودیت آرش و رفیع در پوزیشن ۶، پوزیشن ۱۰ اشغال ناشده خواهد ماند که گاهگاهی اگر احتمالن تیم پاکستان فشار لازم را ایجاد کرده بتواند، این پوزیشن توسط بلال اشغال می‌گردد. در آن صورت سیستم بازی با عقب‌نشینی آرش و رفیع و هم‌چنان بلال عملا شکل (۴-۲-۳-۱) را بخود خواهد گرفت تا در مرکز میدان تجمع بازیکنان و فشردگی لازم به‌وجود بیاید. اما احتمال این‌که پاکستان توانایی آن را که تیم ما را زیر فشار بگیرد، کم‌تر موجود است.
وی ادامه می‌دهد، تیم ما به گمان اغلب با تاکتیک پرسینگ دفاعی مرکز میدان عمل خواهد کرد که البته به علت عدم داشتن برنامه دقیق که چگونه و در کدام قسمت زمین، بازی حریف سوق داده شود و در کجا و کدام قسمت زمین با ایجاد اکثریت بازیکن و با فرمان بازیکن از قبل تعیین شده با پرسینگ لازم در تصاحب توپ اقدام گردد، تیم افغانستان شاید نتواند در تاکتیک خود به اندازه کافی موفق باشد.
به باور لعلی، ایجاد اکثریت در نقطه خاص زمین با برنامه از قبل طرح‌ریزی شده، تمرینات خاص و هدفمند را ایجاب می‌کند.
هم‌چنان وی می‌گوید که ایجاد فرصت‌های گول با برنامه و تاکتیک‌های مشخص از قبل تمرین شده در شکستاندن فشردگی دفاعی حریف و یا استفاده از مواقعی که تیم حریف انسجام دفاعی خود را از دست می‌دهد از اهمیت خاص برخوردار است که هنوز مربیان ما فرصت انجام تمرینات هدفمند تاکتیکی را نداشتند.
وی هم‌چنان از ضرورت تمرینات مشخص توپ‌های ایستگاهی سخن می‌گوید.
مدرس فیفا در مورد تقاط قوت تیم ملی افغانستان از انگیزه بالا مخصوصا در بازی با پاکستان که جنبه حیثیتی دارد، تمرینات منظم تیم در هفته‌های اخیر، ترکیب خوبی از بازیکنان جوان و بازیکنان با تجربه، آمادگی خوب تیم از نظر عناصر توانایی‌های فزیکی و تخنیکی و هم‌چنان هماهنگی خوب در تیم از نظر تیمی سخن زد.
اما به باور وی، عدم موجودیت بازیکنان کلیدی، موجودیت بازیکنان جوان و کم‌تجربه، عدم هماهنگی لازم تاکتیکی نیز به عنوان نقاط ضعف این تیم یاد کرد.
دیدار تیم ملی (ب) فوتبال افغانستان در برابر تیم ملی فوتبال پاکستان، روز جمعه هفته‌ی جاری ، ۱۷ دلو، ساعت ۲:۳۰ دقیقه پس از چاشت به وقت کابل، برگزار خواهد شد.
این دو تیم پیش این یک بار در کابل نیز به مصاف هم رفته بودند که در آن دیدار ملی‌پوشان افغانستان با نتیجه قاطعانه سه بر صفر از سد میهمان خود گذشت.

اشتراک گذاري با دوستان :