گردش تند چرخ‌های اسلام‌هراسی

- فردوس

حمله تروریستی دو فرانسوی الجزایری‌الاصل به دفتر مجله طنزی شارلی ابدو، گردش چرخ‌های صنعت اسلام‌هراسی را در کشورهای غربی تندتر کرده است. نویسندگان معروف رسانه‌های بااعتبار بین‌المللی گزارش می‌دهند که موجی از اسلام هراسی توسط کاربران غربی شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده است. همه حمله تروریستی به مجله شارلی ابدو را به نحوی با دین اسلام ربط می‌دهند. با بررسی گذرای شبکه‌های اجتماعی و نظریه‌های مخاطبان غربی که پای مقاله‌های روزنامه‌های معتبر می‌گذارند، به خوبی می‌توان میزان گسترش اسلام‌هراسی را اندازه‌گیری کرد. اسلام‌هراسی ایدیولوژی برخی از سیاستمداران و سازمان‌های سیاسی در کشورهای غربی است. این سیاستمداران و سازمان‌های‌شان می‌خواهند با ترویج اسلام‌هراسی، شهروندان کشورهای غربی را دور خود جمع کنند و به قدرت برسند.
دشمن‌تراشی و اسلام‌هراسی پروژه اصلی این گروه‌ها است. حمله‌های تروریستی نظیر حمله به شارلی ابدو، این گروه‌ها و سیاستمداران طرفدار اسلام‌هراسی را به اهداف‌شان نزدیک می‌سازد. آمار و ارقامی که رسانه‌ها منتشر می‌کنند، نشان‌دهنده آن است که در هر انتخاباتی میزان رای گروه‌های اسلام‌هراس و نژادپرست در کشورهای غربی، بیشتر می‌شود. هر جنایت تروریستی فعالیت‌های این گروه‌ها و اشخاص را مشروعیت می‌دهد. این سازمان‌ها و گروه‌ها بدون این‌که هزینه کنند و زحمت بکشند، طرفدار جلب می‌کنند. گروه‌های تروریستی مثل القاعده و داعش که اسلام و مسلمانی را در جهاد فرو کاسته‌اند، بیشترین نفع را به پروژه اسلام‌هراسی در غرب رسانده‌اند.
فعالیت‌های جنگی و نظامی القاعده، هیچ سودی برای مردم مسلمان دنیا نداشته است. آنان هیچ طرح و برنامه تازه‌ای برای برون‌رفت مردم مسلمان دنیا از فقر، بی‌کاری، عقب‌ماندگی و بی‌سوادی پیشکش نکرده‌اند. مردم مسلمان جهان بیشتر از همه قربانی فعالیت‌های آنان‌اند. به‌عنوان نمونه جنگ طالبان در افغانستان بیشترین قربانی را از شهروندان غیرنظامی افغانستان گرفته است. علاوه بر این، فعالیت‌های نظامی این گروه، فرصت‌های کلان توسعه و سرمایه‌گذاری را از افغانستان سلب کرده است.
القاعده، طالبان، الشباب، بوکوحرام، داعش، هیچ پیام سیاسی دلچسب، منطقی و قابل قبول برای مسلمانان دنیا ندارند. تنها پیامی که آنان به مسلمانان دنیا دارند این است که با غیرمسلمانان بجنگند. زیان فعالیت‌های آنان به مسلمانان رسیده است، اما سود آن را پروژه اسلام‌هراسی برخی از احزاب سیاسی غرب نصیب می‌شود.
تقویت پروژه اسلام‌هراسی برخی از احزاب و سیاستمداران غربی، مسلمان‌های کشورهای اروپایی را هم آرام نمی‌گذارد. روشن است که مسلمانان، جمعیت بومی اروپا نیستند. عرب‌تبارها، ترک‌تبارها، ایرانی‌تبارها و پاکستانی‌هایی که حالا اجتماع‌های کوچک و بزرگ مسلمان کشورهای غربی را تشکیل می‌دهند، در جستجوی یک زندگی بهتر سرزمین‌های خودشان را ترک کرده و به اروپا رفته‌اند. آنان به دلیل این‌که در کشورهای خودشان نمی‌توانستند زندگی راحت و بهتری داشته باشند، به اروپا رفته‌اند. اما فعالیت‌های تروریستی القاعده و جوانانی که از ایدیولوژی این سازمان الهام می‌گیرند، زندگی این مسلمانان را در اروپا هم با دشواری روبه‌رو کرده است.
گزارش شده است که بعد از حمله دو ستیزه‌جوی مسلمان به دفتر مجله شارلی ابدو، برخی از مساجد مسلمانان مورد حمله شهروندان غیرمسلمان فرانسه قرار گرفته است. چندی پیش هم در آلمان علیه حضور مسلمان‌ها در این کشور، راهپیمایی شده بود. در اتریش هم سروصداهایی برپا است تا محدودیت‌های بر جامعه مسلمان آن کشور اعمال شود. این همه نشانه‌های موفقیت پروژه اسلام‌هراسی است که القاعده، داعش و طالبان به آن کمک زیادی کرده‌اند. اگر فعالیت‌های تروریستی القاعده نمی‌بود و خوانش طالبانی از اسلام وجود نمی‌داشت، پروژه اسلام‌هراسی اصلا مطرح نمی‌شد.
در حال حاضر اجتماع‌های مسلمان کشورهای اروپایی، توسط سازمان‌های استخباراتی این کشورها، زیر نظر است. به بیان دیگر، استخبارات کشورهای اروپایی اجتماع‌های مسلمان کشورهای‌شان را تهدید امنیتی برای تمدن غرب تعریف کرده‌اند. متاسفانه خوانش افراطی از اسلام در این اجتماع‌ها هم رونق می‌گیرد. نگارنده نمی‌داند که چه زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی سبب می‌شود که اجتماع‌های مسلمان کشورهای اروپایی، پذیرای خوانش افراطی از اسلام‌اند، اما روشن است که یکی از علت‌های آن، همین پروژه اسلام‌هراسی است.
این پروژه سبب شده است که شماری از مسلمان‌های اروپایی احساس سرخوردگی کنند و خوانش هویتی غلیظ از اسلام در میان آنان طرفدار پیدا کند. نگارنده جوانان اروپایی افغانستانی‌الاصلی را می‌شناسد که ریش بلند دارند و با آوازخوانی در محافل عروسی مخالف هستند. گویی مدارسی شبیه اشراف‌المدارس کندز در آلمان هم وجود دارد. این وضعیت برای امنیت جهانی بسیار خطرناک است. اسلام‌هراسی و خوانش افراطی از اسلام، هر دو، تهدید جدی برای امنیت جهانی به‌وجود آورده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :