رییس جمهور غنی: افغانستان غرق نمی‌شود

- ظفرشاه رویی

اشرف‌غنی رییس جمهور افغانستان، به کشورهای همسایه و منطقه هشدار داده می‌گوید در صورتی‌که به تامین صلح و ثبات در افغانستان همکاری نکنند، باهم غرق خواهیم شد. او با تاکید بر این‌که افغانستان پنج‌هزار سال زندگی کرده و پنج هزار سال دیگر زندگی خواهد کرد، افزود که تلاطم در افغانستان منجر به تلاطم در تمام آسیا خواهد شد.
آقای غنی که ظهر امروز، پنجشنبه، در مراسم تجلیل از پایان یافتن کامل انتقال مسوولیت‌های امنیتی از نیروهای بین‌المللی به نیروهای امنیتی داخلی سخن می‌گفت، افزود: «همه‌ی دولت‌ها به صورت عموم اما خاصتا دولت‌های منطقه یک اختیار دارند. یا باهم به طرف ثبات و رفاه می‌رویم و یا باهم خدای نکرده غرق می‌شویم. اما افغانستان را کسی غرق کرده نمی‌تواند. هر کسی که به سقوط افغانستان در تاریخ بازی کرده، خودش سقوط کرده است. این خاک سقوط نمی‌‌کند. به توکل خداوند و اراده ملت، افغانستان باقی می‌ماند. پنج‌هزار سال بوده‌ایم و پنج‌هزار سال دیگر هم می‌مانیم.»
در این مراسم که رهبران ارشد سیاسی از جمله حامد کرزی رییس جمهور پیشین نیز حضور داشتند، اشرف‌غنی همچنین با اشاره به این‌‌‌که تروریزم خوب و بد وجود ندارد، افزود دولت‌هایی که از شبکه‌های جرمی علیه دیگر کشورها استفاده می‌کنند، این شبکه‌ها تهدیدی علیه خود شان خواهند بود. رییس جمهور غنی افزود که کشورهایی که بخواهند افغانستان را بی‌ثبات بسازند، باعث بی‌ثباتی کشورهای خود شان و منطقه خواهد شد. وی گفت: «در سکون افغانستان سکون آسیاست و تلاطمش تلاطم آسیا. آسیای شرقی، مرکزی، غربی و جنوبی همه در افغانستان باهم جمع می‌شوند. به هزاران سال این رسم بوده و افغانستان چهار راه آسیا بود تا این‌که استعمار غربی این را به یک گوشه مبدل کرد. آسیا بدون ما به ثبات و رفاه رسیده نمی‌تواند. بنا براین تحول اقتصادی آسیا وابسته به استفاده معقول و همه جانبه از موقعیت و منابع طبیعی ماست.»
رییس جمهور غنی می‌گوید که آسیا در بیست و پنج سال آینده به بزرگ‌ترین قدرت اقتصادی دنیا مبدل خواهد شد در صورتی‌که ثبات در افغانستان تامین شود. او تاکید کرد که از همین‌رو نیاز است تا تمام کشورهای آسیایی در تامین صلح و ثبات در افغانستان همکاری کنند. آقای غنی از کشورهای همسایه خواست که در تثبت موقعیت پیشین افغانستان به عنوان چهار راه آسیا، با دولت این کشور همکاری داشته باشند و در غیراین صورت، افغانستان می‌تواند به آسانی جز آسیای مرکزی، غربی با شرقی باشد. رییس جمههور افغانستان گفت که یگانه راه این کشور آسیای جنوبی نیست. وی افزود: «ما آینده افغانستان را قربانی تصامیم دیگران کرده نمی‌توانیم. در سه‌ سال آینده انشاالله با موجودیت راه لاجورد، هشتاد درصد واردات و صادرات ما از راه آسیای مرکزی به اروپا صورت گرفته می‌شود. راه لاجورد ضد مناسبات ما همرای همسایه‌های ما نیست. این راهی است که برای این‌ها(همسایه‌ها) هم راه باز می‌کند. اما، تدبیر به کار است چون ما معطل بوده نمی‌توانیم.»

جنگ نیابتی

رییس جمهور افغانستان در مراسم تجلیل از پایان یافتن انتقال کاملا مسوولیت‌های امنیتی افزود که دولت افغانستان به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد تا جنگ نیابتی را در افغانستان راه‌اندازی کند. وی همچنین گفت که دولت افغانستان متعهد است که به هیچ کشوری اجازه ندهد تا از خاکش علیه کشورهای همسایه‌ استفاده شود. رییس جمهور با تاکید بر این تعهد دولت، گفت که افغانستان نیز از کشورهای همسایه انتطار چنین تعهدی و عمل را دارد.
اشرف‌غنی به مبارزه علیه تروریزم تاکید کرده گفت که دولت افغانستان پس از این اجازه نمی‌دهد تا تروریستان همکاران خود را با پرداخت رشوه از زندان‌ها بیرون سازند. او همچنین افزود که دولت افغانستان برای رسیدن به صلح و ثبات در کشور، راه‌های مختلفی را جستجو کرده است. آقای غنی می‌گوید که سه چارچوب داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای رسیدن به صلح در کشور تدوین می‌شود. رییس جمهور نسبت به تعهد دولت چین نسبت به نتیجه رسیدن تلاش‌های صلح ابراز امیدواری کرد و افزود شرایط بین‌المللی برای صلح ساخته شده است.
وی تاکید کرد که روی شرایط منطقه‌ای در تامین صلح نیز کار شده، اما نمی‌‌تواند بگوید که امیدوارکننده و یا ناامید کننده است. رییس جمهور اضافه می‌کند که با ساختن میکانیزم داخلی صلح، باید هر شهروند افغان تصمیم بگیرند که افغانستان را می‌خواهند یا دوسیله‌ی دست دیگران می‌شوند. به گفته‌ی او، کسانی که افغانستان را می‌خواهند، دولت به مشکلات آنان توجه می‌کند.

استعمال مشروع قدرت

اشرف‌غنی رییس جمهور کشور، در این مراسم از نیروهای امنیتی ابراز قدردانی کرد و گفت که پس از این تنها نیروهای امنیتی افغانستان مسوولیت انحصار و استعمال مشروع قوا را دارند. به گفته‌ی او، پیش از این، صلاحیت استفاده از قوای نظامی در افغانستان مشترک بود، اما با پایان یافتن کامل انتقال مسوولیت‌های امنیتی، این مسوولیت تنها به عهده نیروهای امنیتی داخلی است.
رییس جمهور غنی‌ با توجه به قربانی‌های نیروهای امنیتی کشور گفت که دولت افغانستان متعهد است تا زمینه‌های ترفیع آنعده از اعضای نیروهای امنیتی را که طی پنج سال اخیر مساعد نشده، فراهم سازد. وی همچنین از روحانیون، متنفذین قومی، نهادهای جامعه مدنی و رسانه‌ها خواست تا در حمایت از نیروهای امنیتی کشور تلاش کنند و نسبت به این نیروها اعتماد داشته باشند. رییس جمهور می‌گوید که هرچند افغانستان هنوزهم در تقاطع خطرات قرار دارد، اما نیروهای امنیتی کشور به صورت رضاکارانه از خاک این کشور دفاع می‌کنند.
انتقال مسوولیت‌های امنیتی از نیروهای بین‌المللی به نیروهای امنیتی داخلی، رسما روز یکشنبه به پایان رسید. این روند در اواخیر سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز شده بود.
با ختم ماموریت جنگی نیروهای بین‌المللی در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی، ماموریت جدید این نیروها تحت نام «ماموریت حمایت قاطع» آغاز شده است. در پیش‌برد این ماموریت نزدیک به دوازده هزار نیروی بین‌المللی عمدتا امریکایی در افغانستان سهم خواهند داشت. در ماموریت حمایت قاطع، نیروهای بین‌المللی در آموزش و مشوره به نیروهای امنیتی داخلی کمک می‌کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :